Reklama

Sprawa byłego burmistrza Pułtuska. Jest akt oskarżenia

Akt oskarżenia wobec zatrzymanego przez CBA byłego burmistrza Pułtuska (woj. mazowieckie) Krzysztofa N. trafił do sądu. - Prokurator zarzuca N. podejmowanie szeregu działań na niekorzyść zespołu szkół w Golądkowie oraz gminy Pułtusk, gdy pełnił funkcje publiczne. Oskarżył go też o przestępstwa korupcyjne w związku z realizacją przetargów publicznych - poinformował w poniedziałek wydział komunikacji społecznej Biura.

Funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod koniec stycznia 2018 r. zatrzymali ówczesnego burmistrza Pułtuska i sześć innych osób. Podejrzewali ich o korupcję i ustawianie przetargów przy zleceniach na terenie gminy oraz w odległym o dziewięć kilometrów od Pułtuska Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, gdzie N. był wcześniej dyrektorem.

Śledztwo w sprawie prowadzili funkcjonariusze stołecznej delegatury CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która teraz skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi i burmistrzowi miasta.

Reklama

- Prokurator zarzuca N. podejmowanie szeregu działań na niekorzyść zespołu szkół w Golądkowie oraz gminy Pułtusk, gdy pełnił funkcje publiczne. Oskarżył go też o przestępstwa korupcyjne w związku z realizacją przetargów publicznych - poinformował w poniedziałek wydział komunikacji społecznej Biura.

Były burmistrz Pułtuska miał wyrządzić milionowe szkody

Korupcyjne i urzędnicze przestępstwa, które wyszły na jaw w śledztwie, dotyczą inwestycji i projektów realizowanych na terenie gminy Pułtusk w latach 2009-16. Śledczy wskazali m.in. nieprawidłowości przy przebudowie i remoncie budynków szkoły i internatu w Golądkowie za ok. 400 tys. zł, budowie miejskiego żłobka w Pułtusku, czy też w realizacji - ze szkodą rzędu dwóch milionów złotych dla Skarbu Państwa - projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

"N. miał też wyrządzić szkody w wysokości ok. ośmiu milionów złotych w mieniu Pułtuskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych" - podał wydział.

Wskazano też, że śledczy postawili N. kilkanaście zarzutów, w tym m.in. przyjęcia korzyści majątkowej o znacznej wartości w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Były też zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wyrządzenia szkód w obrocie gospodarczym w wielkich rozmiarach, podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, a także oszustw na szkodę Skarbu Państwa.

Zatrzymano kolejne osoby

Zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie w latach 2008-14 złożył w sierpniu 2016 r. ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku z 2015 r., gdy N. był już burmistrzem, dołączono do tego postępowania. CBA sprawdzało też oświadczenia majątkowe składane przez burmistrza oraz przestrzeganie zakazu łączenia funkcji w samorządach z aktywnością gospodarczą.

Burmistrz przebywał w areszcie do listopada 2018 r., potem nałożono na niego 150 tys. zł poręczenia majątkowego.

Oprócz burmistrza, CBA zatrzymało pod koniec stycznia 2018 r. w tej samej sprawie wiceburmistrza Pułtuska, dwie urzędniczki, prezesa i księgową Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pułtusku - wcześniej pracowników szkoły w Golądkowie - oraz dwóch przedsiębiorców. We wrześniu 2018 r. CBA informowało o zatrzymaniu w związku z tym śledztwem dwóch kolejnych osób, którym zarzucono przyjęcie 1 mln zł za niewykonane szkolenia dofinansowanego z pieniędzy unijnych dla szkoły rolniczej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: CBA | akt oskarżenia | Pułtusk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy