Reklama

Sprawa bpa Jana Szkodonia. Nuncjatura Apostolska: Wina nie została udowodniona

"Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków wina bp. Jana Szkodonia – biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej - nie została udowodniona" - poinformowała w piątek Nuncjatura Apostolska. Biskupowi postawiono zarzut molestowania seksualnego 15-latki, do czego miało dochodzić przed laty.

"W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie biskupa wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem" - podano w komunikacie.

Postępowanie wszczęto po publikacji "Gazety Wyborczej" "Zły dotyk biskupa z Krakowa", w której biskupowi postawiono zarzut molestowania seksualnego 15-latki, do czego miało dochodzić przed laty.

"Pokutę już odbył"

Bp Szkodoniowi wymierzono pokutę polegającą na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. "Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył" - zakomunikowano.

Reklama

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny - poinformowała nuncjatura.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy