Reklama

Reklama

Sprawa awarii "Czajki" w prokuraturze

- Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni "Czajka" - poinformował we wtorek (1 września) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

- Wniosek do prokuratury związany jest z niedopełnieniem obowiązków pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, które skutkuje znaczącym pogorszeniem stanu wód, stanu Wisły, co ma zdecydowany wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie. A dodatkowo ma niszczący wpływ również na środowisko naturalne - poinformował na specjalnej konferencji prasowej Gróbarczyk.

Gróbarczyk powiedział, że nie ma innego wyjścia. - Musimy sprawę oddać do prokuratury, tak aby zbadała, kto i z jakiego powodu zawinił i generalnie co było, co jest przyczyną tej awarii i tego stanu - mówił.

Reklama

Przekazał, że w maju Wody Polskie skierowały m.in. do prezydenta zapytanie w sprawie bezpieczeństwa instalacji.

- Otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź, że instalacja jest bezpieczna i może być wykorzystana do realizacji odprowadzania ścieków. Wobec tej sytuacji, z którą mamy do czynienia, po prostu okłamano nas, czy też powiedziano nie do końca prawdę. Tym bardziej, że nasze możliwości kontroli tej instalacji były mocno ograniczone, w związku z tym sprawę oddajemy do prokuratury, aby zbadała przyczyny tego nieszczęścia - powiedział.

Jak mówił, "to jest oczywiście dla nas też sytuacja bardzo trudna". - W końcu cierpi cała Polska, przede wszystkim Polska północna i dorzecze Wisły. Nikt tutaj nie tworzy wyimaginowanej historii - tłumaczył.

Awaria "Czajki" to sabotaż?

Tymczasem Rafał Trzaskowski nie wyklucza, że przyczyną awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", był sabotaż.

- Nie lubię teorii spiskowych, natomiast jesteśmy zobowiązani brać pod uwagę wszystkie ewentualności - oznajmił prezydent Warszawy.

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował o planowanym spotkaniu sztabu kryzysowego ws. awarii "Czajki" o godzinie 12.

- Awarię systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni Czajka w Warszawie przewidywaliśmy od dawna, była tylko kwestią czasu - oświadczył we wtorek prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

- Wiemy, że i oczyszczalnia "Czajka", i prowadzący do niej pod Wisłą system są niewydolne - dodał Daca. Awaria była kwestią czasu, bo ścieków było za dużo i płynęły obydwoma rurami pod Wisłą, tymczasem zgodnie z planami wykorzystywana miała być do tego jedna rura" - tłumaczył Daca.

O awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę. Poprzednia awaria oczyszczalni "Czajka", w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. 

Sabotaż w "Czajce"? Zawiadomienie do prokuratury Awaria "Czajki". "Rząd nie zostawi tej sprawy tak sobie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama