Reklama

Spotkanie z powstańcami bez władz Warszawy. Radni PiS pytają o powody

Stołeczni radni PiS żądają wyjaśnień dlaczego w tym roku po raz pierwszy żaden przedstawiciel ratusza nie wziął udziału w spotkaniu z powstańcami organizowanym w związku z kolejną rocznicą tego zrywu. Ratusz podkreśla, że miasto reprezentowała przewodnicząca Rady Warszawy.

W niedzielę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, w związku z przypadającą w środę 74. rocznicą wybuchu powstania, odbyło się spotkanie z powstańcami. Podczas ceremonii Andrzej Duda wręczył weteranom walk ordery i odznaczenia państwowe.

Według radnego dzielnicy Mokotów Jacka Ozdoby (PiS), mimo iż formalnym organizatorem spotkania była prezydent Warszawy, ani Hanna Gronkiewicz-Waltz, ani żaden z jej zastępców, nie wziął udziału w spotkaniu. Radny podkreślił, że Gronkiewicz-Waltz przebywa obecnie na urlopie, jednak - jak wskazał - w tym czasie zastępuje ją wiceprezydent Michał Olszewski.

Reklama

"Ale co pan wiceprezydent Olszewski robi w tym czasie? W czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy, warszawiaków, z powstańcami postanowił wrzucić zdjęcie, że odbywa rajd rowerowy o tej godzinie" - zauważył Ozdoba. Pokazał też zdjęcie, które w niedzielę na swoim Instagramie umieścił Olszewski. Widać na nim kierownicę roweru oraz drogę przed nim. "Być może to jest próba pokazania, że się lekceważy powstańców warszawy" - oświadczył radny PiS.

Pierwsza taka sytuacja

Zdaniem Ozdoby, od 2014 roku, kiedy zostało otworzone Muzeum Powstania Warszawskiego, nie zdarzyło się, by w spotkaniu z powstańcami nie wziął udziału nikt z przedstawicieli stołecznych władz. "Żądamy wyjaśnień dlaczego nie było żadnego zastępcy i dlaczego Michał Olszewski nie przybył na uroczystości, nie reprezentował warszawiaków jako zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz" - mówił Ozdoba.

Prezydent stolicy poinformował, że w spotkaniu z powstańcami uczestniczyła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

"To nieprawda, że miasto nie było reprezentowane na uroczystościach w @1944pl" - napisała w poniedziałek na Twitterze Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że na spotkaniu z powstańcami przemawiała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Grupińska. Prezydent zamieściła też zdjęcie z tego przemówienia. "To haniebne, że PiS próbuje wykorzystywać Powstańców do politycznego ataku. Opanujcie się" - dodała prezydent Warszawy.

Do jej wpisu odniósł się Ozdoba. "Kłamstwo! Naprawdę prezydent @hannagw nie odróżnia organów? Organizatorem był 'Prezydent m.st. Warszawy', a nie Rada Miasta!" - napisał na Twitterze. Ocenił też, że nieobecność prezydent miasta lub jej zastępców "to skandal". Według niego, od 2004 roku na uroczystościach rocznicowych zawsze uczestniczył prezydent stolicy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy