Reklama

Reklama

Spotkanie Trójmorza w Rydze. Andrzej Duda: Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem

Andrzej Duda wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze. - Stworzono specjalne partnerstwo uczestniczące w Inicjatywie Trójmorza. Przyznaliśmy je Ukrainie - poinformował polski prezydent.

Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Łotwy i Rumunii zadeklarował, że droga dla Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza jest otwarta.

- Bezpieczeństwo energetyczne, logistyczne i energetyczne zapewni nam sojusz Trójmorza - powiedział prezydent. Dodał, że często kraje regionu nie rozwijały się wspólnie. - Teraz to zmienimy - zapowiedział.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że w obliczu wojny w Ukrainie Trójmorze stanęło przed ogromnym wyzwaniem. - Niezwykle istotne są linie kolejowe, które dziś umożliwiają transporty humanitarne i wojskowe - wyjaśnił.

Reklama

Andrzej Duda: Przyznaliśmy Ukrainie partnerstwo uczestniczące

- Bardzo ważne jest przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydata do UE - zadeklarował prezydent Polski. - Państwa Trójmorza wyrażają wsparcie w tym staraniu - dodał Andrzej Duda.

Prezydent przekazał, że stworzono specjalne partnerstwo uczestniczące w Inicjatywie Trójmorza. - Przyznano je Ukrainie. Każde inne państwo także będzie mogło wnioskować o taki status - dodał Duda. - Bośnię i Hercegowinę także pragniemy dołączyć do tego sojuszu - powiedział prezydent.

- Dziś Trójmorze to ponad 110 milionów obywateli - przekazał Andrzej Duda. Dodał, że liczy na coraz większą wspólnotę, w ramach której będzie można wprowadzić np. szybkie połączenie kolejowe państw Trójmorza z Kijowem. - Taki rozwój jest nam potrzebny - zakończył prezydent.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy