Reklama

Reklama

Spotkanie premierów Polski i Hiszpanii. "Piszemy najnowszą historię Europy"

- Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu. Robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych. - Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - mówił z kolei hiszpański premier.

Po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych podpisano memorandum o porozumieniu w dziedzinie obronności pomiędzy resortami obrony Polski i Hiszpanii, a także wspólną deklarację minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnika rządu RP ds. CPK.

Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu relacjonował, że podczas międzyrządowych konsultacji omówiono sprawy - jak ocenił Morawiecki - o fundamentalnym znaczeniu: kwestie związane z bezpieczeństwem, energetyką, inflacją. - Doskonale wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie - mówił premier.

Reklama

Zwracał uwagę, że inflacja dotyka zarówno Polskę, jak i Hiszpanię, a jej źródłem są wysokie ceny surowców i mają na nią wpływ działania wojenne.

- Omawialiśmy to, jak Europa za pół roku, za rok, za dwa lata ma funkcjonować, jak ma wyglądać. Mamy globalne aspiracje jako UE i spinamy klamrą - Polska i Hiszpania - te aspiracje - mówił Morawiecki.

Morawiecki: Życzyłbym sobie takiego zrozumienia w całej UE

Szef polskiego rządu przekazał, że wśród tematów rozmów znalazła się także wojna w Ukrainie i jej wpływ na bieżącą sytuację w Europie. 

- Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, aby Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość. Polska robi wszystko, aby tak było, ale Madryt - mimo że 3 tys. kilometrów od Ukrainy oddalony - stanął na wysokości zadania. Ramię w ramię walczyliśmy o te europejskie wartości, o wolność, o prawo do życia, o demokrację, o niepodległość, o suwerenność - wskazywał premier.

- Nasze kraje piszą najnowszą historię kontynentu - oświadczył Morawiecki, podkreślając wagę bieżących konsultacji między polskim i hiszpańskim rządem. - Życzyłbym sobie takiego zrozumienia w ramach całej UE, jakie widzę po stronie Hiszpanii dla wszystkich spraw, które się wiążą z tą wojną - dodał.

Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił, że nasze kraje mają wspólne stanowisko dotyczące gazu, co - jak zauważył - jest o tyle istotne, że kwestie te były ostatnio intensywnie dyskutowane. - Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, jest w tej lepszej sytuacji niż Polska, że ta zależność była też wcześniej dużo niższa - podkreślił Morawiecki.

Zmniejszenie zapotrzebowania na gaz. Polska i Hiszpania przeciw

- Wczoraj to dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dobre dla Europy porozumienie z Komisją Europejską w obszarze gazu, tak by narodowe interesy Polski i Hiszpanii nie ucierpiały. Zmieniliśmy pierwotną propozycję KE w taki sposób, by odpowiadała ona naszym oczekiwaniom - podkreślił premier.

Jak mówił, "uznano specyfikę i odrębność Hiszpanii, ale uznano też w tym kontekście dobro Warszawy i naszą specyficzną sytuację, i to jest bardzo ważne". Według Morawieckiego to pokazuje, jak współpraca polsko-hiszpańska zadziałała w praktyce. - Zbudowaliśmy odpowiednią masę krytyczną dla nowych rozwiązań, dużo lepszych rozwiązań, także dla nas - ocenił.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Morawiecki wyraził podczas środowej konferencji zadowolenie, że Hiszpania jest "ręka w rękę z nami we wszystkich tematach związanych z NATO, z bezpieczeństwem, z wzmocnieniem wschodniej flanki, wschodniej części NATO, która jest przecież jednocześnie wschodnią częścią UE". - Nasze gwarancje bezpieczeństwa opieramy o zapisy traktatów, ale także o znakomite relacje między nami - powiedział szef rządu.

Podziękował również premierowi Hiszpanii za rozmieszczenie hiszpańskich systemów obrony przeciwlotniczej na Łotwie. Jak ocenił, "to istotne wzmocnienie wschodniej flanki".

Premier mówił również m.in. o tym, że "Polska na pewno rozumie wszystkie implikacje związane z, co tu dużo mówić, trudną, gorącą sytuacją w Północnej Afryce". - Tak jak wielokrotnie deklarowałem wcześniej, Pedro, na pewno nie zostawimy tu Hiszpanii samej sobie - zwrócił się Morawiecki do hiszpańskiego premiera. 

Sanchez: Zrobimy wszystko, by Europa nie była zakładnikiem Putina

- Mówiliśmy o porozumieniu energetycznym dotyczącym redukcji zużycia gazu w Europie. To jest dowód na jedność i solidarność, która musi przewodzić wszystkim naszym politykom w Europie - powiedział premier Sanchez.

Poinformował, że rząd hiszpański miesiąc temu zatwierdził plan efektywności energetycznej dla całego kraju. - Pracujemy nad planem oszczędności energetycznej, który cieszy się wsparciem sektora prywatnego i wszystkich grup w naszym hiszpańskim parlamencie - powiedział Sanchez. - Wkrótce zostanie on ogłoszony do wiadomości opinii publicznej - dodał.

Zaznaczył, że "Hiszpania jest krajem solidarnym i odpowiedzialnym". - Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - oświadczył Sanchez. Powiedział, że Hiszpanii ma bardzo rozubudowaną i efektywną infrastrukturę dywersyfikacji i ma możliwość stania się hubem służącym dywersyfikacji eksportu gazu do krajów, które są dotknięte restrykcjami ze strony Putina.

- Już rok temu była rozmowa na temat konieczności wzmocnienia reformy rynku energetycznego i nadaniu nowego impulsu energii ze źródeł odnawialnych - dodał Sanchez.

Wyraził również nadzieję na udział hiszpańskich firm w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie razem stawić czoła istniejącym zagrożeniom i nie dopuścić do osłabienia projektu europejskiego, a wręcz go wzmocnić i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna - powiedział szef hiszpańskiego rządu.

Premier Sánchez stwierdził, że "Polska i Hiszpania mogą wspólnie zrobić bardzo wiele zarówno na szczeblu europejskim, jak i na szczeblu dwustronnym". - Odnowa naszego traktatu o dwustronnej współpracy jest okazja do tego, aby kontynuować zacieśniania więzów przyjaźni i współpracy - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy