Reklama

Reklama

Spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel w poniedziałek

​Premier Mateusz Morawiecki spotka się z przebywającą z wizytą w Polsce kanclerz Niemiec Angelą Merkel w poniedziałek - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. "To dowód dobrej współpracy polsko-niemieckiej" - powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

W Warszawie w poniedziałek o godzinie 18.00 Merkel zostanie powitana z honorami wojskowymi - podał w oświadczeniu Seibert. Na zakończenie wizyty niemieckiej kanclerz w Polsce planowana jest wspólna kolacja z Morawieckim.

Według rzecznika tematem rozmów mają być stosunki między Polską a Niemcami, sprawy europejskie oraz polityka zagraniczna.

Polska jest drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

W piątek po godz. 12 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie Dudy z zaprzysiężonym w środę ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z Morawieckim i szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Podobnie jak w przypadku Merkel Polska to jego druga podróż zagraniczna od czasu powstania nowego rządu w Berlinie.

Reklama

Przed wylotem do Warszawy Maas podkreślił, że Berlin opowiada się za ścisłym partnerstwem z Polską "mimo różnych perspektyw", jakie polska i niemiecka strona reprezentują w kilku obszarach.

"Europy nie można sobie wyobrazić bez pojednania i przyjaźni między Niemcami i Polakami. Dlatego ciąży na nas odpowiedzialność za jedność Europy" - oznajmił. Maas zapowiedział, że z przedstawicielami władz polskich będzie rozmawiał o tym, jak Niemcy, Polska i Francja mogą wspólnie przyczyniać się do rozwoju Europy.

Nowy gabinet Merkel został zaprzysiężony po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech. Tekę ministra spraw zagranicznych w koalicyjnym rządzie CDU/CSU i SPD objął Maas, były minister sprawiedliwości. Socjaldemokrata zastąpił na tym stanowisku Sigmara Gabriela.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy