"Spotkanie ostatniej szansy" pielęgniarek z przedstawicielami MZ przerwane

Jesteśmy nadal otwarci na dialog z pielęgniarkami. Nie zamykamy się na rozmowę, ale istotne jest, by ta grupa zawodowa była reprezentowana przez wszystkie związki – przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu ze środowiskiem pielęgniarek, które zostało przerwane.

Protest pielęgniarek i położnych
Protest pielęgniarek i położnychPAP

- Jesteśmy otwarci na dialog z paniami pielęgniarkami i położnymi. Nie zamykamy się na rozmowę zarówno w ramach Zespołu Trójstronnego, gdzie ustalane są kwestię zarobków, jak i podczas spotkań ze związkami. Dla nas jednak ważne jest też to, by dana grupa zawodowa była reprezentowana przez wszystkie związki zawodowe. Nie rozumiemy więc dzisiejszego oburzenia ze strony pielęgniarek OZZPiP - powiedział Andrusiewicz po poniedziałkowym spotkaniu z pielęgniarkami i położnymi m.in. z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Miodowej.

"Nieproszeni goście"

Po południu w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie pielęgniarek i położnych. OZZPiP opisał je jako spotkanie "ostatniej szansy".

W spotkaniu tym - na zaproszenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - uczestniczyły również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek - OPZZ i Solidarność, co stało się powodem przerwania rozmów.

- Ku naszemu zaskoczeniu panie pielęgniarki z OZZPiP opuściły spotkanie, twierdząc, że pojawili się niezaproszeni goście - przedstawiciele OPZZ i Solidarności, czyli związki, które też zrzeszają tę grupę zawodową - wyjaśnił.

Stanowisko resortu

Rzecznik dodał, że stanowisko resortu jest jednoznaczne - polem do toczenia negocjacji finansowych jest zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia.

- To jest określone ustawowo. Tam toczą się rozmowy w sprawie zarobków – podkreślił.

Równocześnie rzecznik MZ przypomniał, że na posiedzeniu zespołu przestawione były propozycje dotyczące minimalnych wynagrodzeń w sektorze zdrowia, w tym pielęgniarek. Zaznaczył, że projektem nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu planowanym na środę.

- W projekcie gwarantujemy minimalne progi wynagrodzenia, poniżej których schodzić nie można. Tego jeszcze nie było w historii - powiedział. Zaznaczył, że resort jest gotowy jeszcze negocjować współczynnik wynagrodzenia dla pielęgniarek z licencjatem. - Chodzi o to, by go podnieść. Panie stwierdziły, że dalsze negocjacje mogą toczyć się w siedzibie OZZPiP, a nie w resorcie – odniósł się do różnic w stanowiskach.

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie

W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych przedstawicielki i przedstawiciele tych zawodów protestowali w Warszawie. Domagali się poprawy warunków pracy i godnej płacy. Zwracali też uwagę na brak zastępowalności pokoleniowej pielęgniarek i położnych. Protestujących pochwaliła policja.

Protest z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych rozpoczął się ok. godz. 11. W ramach akcji zorganizowano 18 legalnych zgromadzeń na trasie Sejm RP – ul. Matejki – Plac na Rozdrożu – Aleje Ujazdowskie – Belweder, gdzie pielęgniarki przedstawiały główne problemy.PAP
Pozostałe protestujące osoby spacerowały po okolicy, większość z nich w niebieskich koszulkach i pielęgniarskich czepkach. Do Warszawy akcji przyjechały z różnych regionów Polski – Wielkopolski, Lubelskiego, Śląska, Podkarpacia i innych.PAP
Po godz. 13 pielęgniarki i pielęgniarze przeszli Alejami Ujazdowskimi na plac Na Rozdrożu. Tam przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok "przemianowała" nazwę placu na plac "Na Rozdrożu Zawodowym Pielęgniarek i Położnych". Odchodzące od niego ulice nazwano: "Aleją Emigracji Zarobkowej", "Aleją Renty i Emerytury" oraz "Aleją Odejścia z Zawodu".PAP
Na zdjęciach uczestnicy protestu pielęgniarek i położnych. Źródło tekstu: PAP/InteriaPAP
Z przedstawionych przez OZZPiP danych wynika, że średnia wieku pielęgniarki od 2015 roku do 2020 roku wzrosła od 50 do 53 lat. Większość zatrudnionych ma powyżej 50 lat, z czego blisko połowa - ponad 60. Związek podkreślał także, że podczas gdy w rok uprawnienia emerytalne zyskuje ok. 10 tys. pracowników, prawo do wykonywania zawodu – ok. 5 tys. osób.PAP
Protestujące pochwaliła... Komenda Stołeczna Policji - za pełen profesjonalizm, świadomość zagrożeń i przestrzeganie obostrzeń. Zabezpieczanie protestu to była czysta przyjemność – podkreślił rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.PAP
Na proteście sprzeciwiano się również propozycjom resortu zdrowia dotyczącym przepisom o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. "Posłowie i senatorowie pomóżcie zmienić złą ustawę Niedzielskiego! Uratujcie nasze zawody" – to hasło jednego z banerów przed Sejmem. Związek w tej sprawie planuje spotkanie z parlamentarzystami.PAP

Najniższe wynagrodzenie

Ministerstwo Zdrowia skierowało do prac rządu projekt nowelizujący przepisy dotyczące minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Jak uzasadnił resort zmiany są efektem "ustaleń poczynionych w ramach prac Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i odzwierciedlonych w stanowisku tego Zespołu z dnia 17 marca 2021 r. dotyczących wdrożenia nowych rozwiązań odnoszących się do sposobu ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych w podmiotach leczniczych".

Wnioskodawca wyjaśnił dalej, że chodzi o "podwyższenie współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wyszczególnionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

"Wydarzenia": Polski ład. Premier Morawiecki rusza w Polskę by poznać opinię ludziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?