Reklama

Spór o Trasę Kaszubską. Sejmowa komisja chce tablic w języku regionalnym

Sejmowa komisja chce, by na nowym odcinku drogi S6, czyli tzw. Trasy Kaszubskiej zostały umieszczone dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości. GDDKiA w grudniu odmówiła na nie zgody, tłumacząc, że nie chce "rozpraszać kierowców".

W środę 11 stycznia poseł PO Zbigniew Konwiński poinformował, że Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych poparła wniosek do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o umieszczenie tablic dwujęzycznych na drodze ekspresowej S6.

Posłowie zwracają uwagę, że "tzw. Trasa Kaszubska przebiega przez tereny zamieszkiwane od wieków przez Kaszubów, posługujących się językiem kaszubskim, o ustawowym statusie języka regionalnego. Podkreśliliśmy, że niezrozumiały jest fakt, że GDDKiA odrzuca oczekiwania ludności, motywując to względami bezpieczeństwa".

Reklama

"Dwujęzyczne tablice pozytywnie wpłynęłyby na ochronę języka i kultury kaszubskiej" - podkreśla Konwiński.

GDDKiA o "rozpraszaniu kierowców"

Pod koniec grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku odcinek trasy S6 pomiędzy węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. W komunikacie z 12 grudnia podkreślono, iż "oznakowanie, szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, musi być jednolite i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników dróg oraz nie powinno rozpraszać uwagi kierowców. Naszym obowiązkiem i głównym celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu drogowego, na które wpływ ma czytelne i spójne oznakowanie pionowe i poziome. Musi być ono zgodnie z zasadami oznakowania i przyjętą pisownią".

GDDKiA do wyjaśnień dodaje, że "bierze pod uwagę walory językowe i regionalne". Dlatego dwa Miejsca Obsługi Pasażerów na Trasie Kaszubskiej zostaną oznakowane informacjami w polskim, angielskim i kaszëbsczim jãzëkù - jak pisze agencja rządowa.

O tablice w języku polskim i kaszubskim wnioskowało m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

GDDKiA przypomina, że dotychczas na drogach krajowych nr 6,7 i 20 w województwie pomorskim, umieszczono łącznie 142 tablice z nazwami dwujęzycznymi 36 miejscowości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy