Reklama

Reklama

Specjalne orędzie papieża Franciszka do krakowskiej młodzieży

Problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły. Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary – powiedział papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży krakowskiej z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Papież zaznaczył, że Jan Paweł II niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski. "Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 r. w Wadowicach i zakończyła się przed piętnastu laty w Rzymie, była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka" - powiedział papież Franciszek.

Zwrócił uwagę, że w świetle miłosiernej miłości Boga, Jan Paweł II potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne.

Reklama

"Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi" - powiedział papież Franciszek. Dodał, że młodzi mogą również znaleźć tam "niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach".

"Trudności są próbą dojrzałości i wiary"

Podkreślił, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia.

"Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi" - zwrócił uwagę papież Franciszek.

Zaznaczył, że "trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary".

"Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Jan Paweł II przypominał o tym całemu Kościołowi już od swojej pierwszej encykliki, 'Redemptor hominis', w której pisał: 'Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca (...), musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym'" - powiedział papież.

Wyraził nadzieję, że "obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II wzbudzą w młodych pragnienie odważnego podążania za Jezusem, który jest 'Panem ryzyka', jest Panem wychodzenia zawsze 'poza'".

"Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie On twoich rąk, chłopcze, dziewczyno, pragnie twoich rąk, aby nadal budować dzisiejszy świat" - powiedział papież Franciszek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy