Reklama

Reklama

Sondaż: Złe prognozy dla PiS. Bez większości dla prawicy w Sejmie

Pozycję lidera, mimo spadku notowań, utrzymuje Prawo i Sprawiedliwość, na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska, a podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

PiS wygrałby nadchodzące wybory z wynikiem 30 proc. poparcia. To oznacza, że w stosunku do zeszłego miesiąca partia rządząca straciła 6 proc. wyborców. Na poparcie rzędu 21 proc. ankietowanych może liczyć Koalicja Obywatelska. Z kolei 13 proc. zapytanych Polaków zamierza oddać swój głos na partię Polska 2050, której liderem jest Szymon Hołownia.

Do Sejmu weszłyby również Nowa Lewica (8 proc.), Konfederacja (6 proc.) i PSL (5 proc.).

Wyniki sondażu ujawniły również, że aż 17 proc. wyborców nie wie, na kogo odda swój głos.

Udział w wyborach, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, deklaruje 55 proc. ankietowanych (odpowiedzi "tak" - 44 proc. i "raczej tak" - 11 proc.). Do urn nie wybrałoby się z kolei 37 proc. uprawnionych do głosowania (odpowiedzi "nie" - 27 proc. i "raczej nie" - 10 proc.). Niezdecydowanych jest 8 proc.

Reklama

Podział mandatów

Redakcja poprosiła prof. Jarosława Flisa, socjologa z UJ, o przygotowanie symulacji podziału uzyskanego w sondażu poparcia na mandaty.

Przy założeniu, że głosy niezdecydowanych przypadłyby proporcjonalnie startującym partiom, należy liczyć do puli także PSL - tłumaczy Flis.

W Sejmie, gdyby wybory odbyły się w zeszłą niedzielę, nie powstałaby prawicowa większość, nawet gdyby PiS doprosiło Konfederację. PiS uzyskałoby bowiem 189 mandatów, KO - 127, Polska 2050 - 71, Lewica - 38, Konfederacja - 22, PSL - 11, a jeden - Mniejszość Niemiecka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy