Reklama

Reklama

Sondaż. Wzrost poparcia PiS i KO. Pięć partii w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, ​PiS mogłoby liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., a Polska 2050 na 14 proc. Do Sejmu weszłaby Lewica z 9 proc. poparcia oraz Konfederacja, którą wybiera 5 proc. badanych.

PSL-Koalicję Polską popiera 4,6 proc. zapytanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) opublikowanego w poniedziałek przez "Rzeczpospolitą".

W porównaniu z badaniem IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z września, poparcie dla PiS wzrosło z 34 proc. do 36 proc., Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia z 23,5 proc. do 25 proc., Polska 2050 poprawia notowania z 12 proc. do 14 proc., a Lewica z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku. W tym samym czasie poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc.

Reklama

Sondaż: Przewaga zjednoczonej opozycji nad PiS

"Po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej o około 40 mandatów, niż PiS z Konfederacją" - pisze "Rzeczpospolita".

Sondaż poparcia. Dobre wiadomości dla PiS

Według IBRiS wzrosło także zainteresowanie udziałem w wyborach. We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, a październiku 54 proc. Spadł natomiast odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku 7 proc.

Müller: Nie wierzę w zjednoczenie sił opozycyjnych

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Lęborku, że nie wierzy w zjednoczenie ugrupowań opozycyjnych. - Już lekcja wyborów w 2019 roku, wyborów do Parlamentu Europejskiego, pokazała opozycji, że to nie jest najlepszy sposób, bo to by oznaczało, że trzeba łączyć różne programy polityczne - ocenił.

Sondaż CBOS. Polacy ocenili działalność rządu

- Oczywiście, opozycja mogłaby wystartować jako taki bezpłciowy blok polityczny, który nie ma programu i który nie jest w stanie skonkretyzować swoich propozycji, ale nie wydaje mi się, żeby taki blok miał szansę powstać w Polsce - zaznaczył.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ostatnie badanie dla "Rzeczpospolitej" metodą CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing, czyli telefoniczny wywiad z respondentem wspierany przez oprogramowanie komputerowe) w dniach 22-23 października na grupie 1 tys. 100 respondentów.

Reklama

Reklama

Reklama