Reklama

Reklama

Sondaż wyborczy: Zjednoczona prawica zyskuje poparcie. KO ze spadkiem

Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 35,2 proc. poparcia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu wyborczego Research Partner. Obóz rządzący ma prawie 10 punktów procentowych przewagi nad Koalicją Obywatelską (25,6 proc.). Na politycznym podium znalazłoby się jeszcze ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni, z poparciem 8,2 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby też Lewica i Konfederacja.

Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to największym poparciem cieszyłaby się Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 35,2 proc. respondentów. Oznacza to wzrost poparcia o 0,5 p.p. względem poprzedniego badania. Koalicja Obywatelska uzyskałaby głosy 25,6 proc. (spadek o 0,2 p.p) Polaków, a na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, z poparciem 8,2 proc. ankietowanych. Poparcie dla tego ostatniego ugrupowania spadło o 0,3 p.p. 

Do parlamentu trafiłaby także Lewica, którą poparłoby 8,0 proc. (wzrost o 0,5 p.p.) badanych oraz Konfederacja z 5,3 proc. głosów (spadek o 0,4 p.p.). Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego. 

Reklama

Co dziesiąty wyborca niezdecydowany

Ponad 10 proc. badanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować. Na pytanie o wzięcie udziału w wyborach 44,3 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a kolejne 15,2 proc. "raczej tak", co pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 59,5 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 26-29.08.2022, na ogólnopolskiej próbie 1086 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy