Reklama

Reklama

Sondaż wyborczy. PiS z największym poparciem, ale również z najwyższym spadkiem

Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica, PSL/KP i Konfederacja - te ugrupowania znalazłyby się w Sejmie, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Największe poparcie odnotowała koalicja rządząca.

Na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 35,9 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską - 26,8 proc., na Polskę 2050 - 12,2 proc., Lewicę -11 proc., na PSL/KP - 6,5 proc., i na Konfederację 6,1 proc. - wynika z najnowszego sondażu Estymatora.

Poniżej progu 5 proc. głosów znalazło się ugrupowanie Kukiz'15, na które głosy oddałoby 1,3 proc. wyborców. Chęć głosowania na inne partie wskazało 0,2 proc. respondentów, którzy deklarowali udział w głosowaniu. Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosłaby 53 proc.

Przeliczenie na mandaty w Sejmie

Według Estymatora wyniki sondażu przeliczone na głosy w Sejmie dałyby Prawu i Sprawiedliwości-ZP 202 miejsca, KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) 135, Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) 41, Ruchowi Szymona Hołowni Polska 2050 - 55, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu - Koalicji Polskiej - 18 i Konfederacji - 8 miejsc. 

Reklama

Oznacza to, że w takim układzie PiS nie miałoby samodzielnej większości i by rządzić konieczne byłoby pozyskanie dodatkowego koalicjanta. 

Spadek poparcia dla PiS i Konfederacji

Poprzednie takie badanie pracownia Estymator przeprowadziła 8 i 9 września. Największy wzrost poparcia od ostatniego sondażu odnotowała Lewica 1,1 proc. oraz KO 0,7 proc. Z kolei największy spadek zanotowało PiS/ZP 1,1 proc oraz Konfederacja 0,5 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 września 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1045 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy