Reklama

Reklama

Sondaż wyborczy: PiS przed PO, Lewica przed partią Hołowni

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33,9 proc. respondentów, a na Koalicję Obywatelską 26,6 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Research Partner. Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica i Polska 2050 Szymona Hołowni. Pod progiem wyborczym znalazłaby się m.in. Konfederacja i PSL.

Firma Research Partner w dniach 8-11 lipca przeprowadziła na ogólnopolskiej próbie 1053 osób w wieku 18+ badanie preferencji politycznych Polaków.

Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 33,9 proc. respondentów. To spadek o 0,5 pp. w porównaniu do badania z czerwca tego roku.

Z kolei Koalicja Obywatelska uzyskałaby głosy 26,6 proc. Polaków. Oznacza to, że swój głos na główną partię opozycyjną chciałoby oddać więcej respondentów niż w zeszłym miesiącu (wzrost o 2,6 pp.).

Reklama

Lewica przed Polską 2050

Na trzecim miejscu znalazłaby się Lewica, która zdystansowała Polskę 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie Czarzastego i Biedronia poparłoby 8,1 (+0,3 pp.) proc. badanych, A Polskę 2050 7,7 proc. (spadek o 1,9 pp.)

Zobacz też: Sondaż CBOS. 33 proc. badanych to zwolennicy, a 40 proc. to przeciwnicy rządu

Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem, choć wyniki Konfederacji (4,9 proc.) oraz PSL (4,8 proc.) są bliskie granicy progu wyborczego. W sondażu sprzed miesiąca Konfederacja wchodziła w skład Parlamentu (6,2 proc.), z kolei Koalicja Polska-PSL ocierała się o podobny wynik (4,7 proc.)

Na pytanie o wzięcie udziału w wyborach 44,1 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a kolejne 16,6 proc. "raczej tak", co pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 60,7 proc. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy