Reklama

Reklama

Sondaż: PiS na czele, Konfederacja poza Sejmem

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Do Sejmu dostałaby się także Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - wynika z sondażu United Surveys. W badaniu sprawdzono także, jakby kształtowałoby się poparcie, gdyby wyborcy mogli zagłosować na wspólną listę PSL i Polski 2050.

Według sondażu chęć udziału w wyborach zadeklarowało 54,5 proc. ankietowanych - nieco więcej niż w badaniu z początku maja (51,3 proc.)

Wybory parlamentarne. Jakie poparcie mają poszczególne partie?

Na czele zestawienia znalazła się Zjednoczona Prawica z poparciem na poziomie 37,1 proc. (w porównaniu z poprzednim sondażem to spadek o 0,7 pkt proc.).

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 25,5 proc. W porównaniu z majem wynik tej listy polepszył się o 0,6 pkt proc. 

Na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni chce zagłosować 10,2 proc. badanych, to wzrost o 1,2 pkt proc.

Reklama

Z kolei Lewica, na którą chce zagłosować 8,3 proc. ankietowanych, zanotowała spadek o 1,9 pkt proc. w porównaniu z sondażem z maja. 

Do Sejmu z 5-procentowym poparciem dostałby się także PSL-Koalicja Polska.

Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - 4,2 proc.

Kto by stracił, a kto skorzystał ze wspólnej listy PSL i Polski 2050?

Zbadano także, jak kształtowałoby się poparcie, gdyby wyborcy mogli zagłosować na wspólną listę PSL i Polski 2050. W takim przypadku największe poparcie nadal miałby PiS, na który zagłosowałoby 36,8 proc. ankietowanych. KO uzyskałaby 25,1 proc. głosów. Na sojusz partii Szymona Hołowni i PSL zagłosowałoby 16,6 proc. pytanych.

"W takim wariancie do parlamentu dostałaby się także Lewica (7,7 proc.). 5-procentowego progu nie byłaby w stanie sforsować Konfederacja, na którą chce zagłosować 4 proc. Polaków. 9,8 proc. badanych nie wie, na kogo chce zagłosować" - czytamy.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, rmf24.pl, RMF FM wykonany 6-7.06.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy