Reklama

Reklama

Sondaż. PiS na czele. Konfederacja i PSL poza Sejmem

Jeśli wybory miałby się odbyć w połowie maja - 29 proc. zadeklarowanych wyborców chciałoby głosować na PiS. 24 proc. poparło Koalicję Obywatelską, a 9 proc. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni - wynika z sondażu Kantar. Na Lewicę zamierzało głosować 8 proc. wyborców. Konfederacja i PSL znalazłyby się z kolei poza Sejmem.

Według sondażu Kantar w maju wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej prawie jedną czwartą głosów (24 proc.). Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który chciało poprzeć 9 proc. wyborców.

Poza czołowymi miejscami uplasowała się Lewica z 8 proc. poparciem społecznym.

Reklama

Konfederacja poza Sejmem

Do Sejmu nie dostałyby się: Konfederacja osiągająca 4 proc. głosów, PSL-Koalicja Polska oraz ugrupowanie Kukiz’15, otrzymujące po 3 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina z poparciem w wysokości 2 proc. i AgroUnia uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do kwietnia odnotowano wzrost poparcia ugrupowania Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii (o 1 punkt procentowy).

Zmalało poparcie: Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 punkty procentowe), Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), PSL - Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy). W kwietniowym badaniu było to odpowiednio: 26 proc., 6 proc., 30 proc., 4 proc.

W przypadku Ruchu Polska 2050 oraz Lewicy nie odnotowano zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Do urn poszłoby 65 proc. Polaków

W połowie maja niespełna dwie trzecie Polaków (65 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 31 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, tyle samo, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.15 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w kwietniu zaszły zmiany. Zmalały odsetki osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) jak i raczej planujących wzięcie udziału w głosowaniu (o 1 punkt procentowy). O 1 punkt procentowy zmalał odsetek badanych raczej nie planujących głosować. Wzrosły odsetki osób zdecydowanie niezamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) oraz respondentów nieposiadających zdania (o 2 punkty procentowe).

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja br. na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=641 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public. 

Reklama

Reklama

Reklama