Reklama

Sondaż: PiS na czele, dalej KO i Polska 2050. PSL i Konfederacja poza Sejmem

W najnowszym, czerwcowym sondażu Kantar Public 29 proc. osób deklarujących gotowość udziału w wyborach oddałoby głos na PiS. KO uzyskałaby 23 proc. poparcia, Polska 2050 - 10 proc, a Lewica - 8 proc. Poniżej progu wyborczego znalazłyby się Konfederacja oraz PSL, z wynikiem 4 proc. głosów.

Kantar Public zapytał respondentów, czy wzięliby udział w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę. Twierdząco odpowiedziało 68 proc. (zdecydowanie tak - 30 proc., raczej tak - 38 proc.), a przecząco 19 proc. (zdecydowanie nie - 7 proc., raczej nie - 12 proc.). Zawahało się 13 proc. pytanych. Wybrali odpowiedź: "nie wiem, trudno powiedzieć".

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

Reklama

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, na którą oddałoby głos 23 proc. respondentów. Kolejną miejsce zajął Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, na który zagłosowałoby 10 proc. wyborców. Czwarte miejsce zajęła Lewica - z 8 proc. poparciem.

Konfederacja i PSL poza Sejmem

Do Sejmu nie dostałyby się Konfederacja oraz PSL-Koalicja Polska osiągając poparcie wyborcze na poziomie 4 proc., czyli poniżej progu wyborczego. Najgorszy wynik osiągnęłyby partie: Kukiz’15 - 2 proc. głosów, Porozumienie Jarosława Gowina z 1 proc. poparciem i AgroUnia - mniej niż 1 proc. głosów.

W porównaniu do maja odnotowano wzrost poparcia Ruchu Polska 2050 (o 1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicji Polskiej (także o 1 pkt proc.). Natomiast o 1 pkt proc. zmalało poparcie dla: Koalicji Obywatelskiej, Kukiz’15 , Porozumienia oraz AgroUnii.

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz Konfederacji nie odnotowano zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 19 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 czerwca 2022 roku, na reprezentatywnej próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama