Reklama

Reklama

Sondaż: PiS i SP wygrywają, ale nie rządzą samodzielnie

PiS razem z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry wygrałyby wybory parlamentarne, ale nie miałyby szans na samodzielne rządy - wynika z sondażu Ibris dla Onetu. Z kolei jeśli KO połączyłaby siły z Polską 2050 Szymona Hołowni, suma ich wyników byłaby wyższa od poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Ponad połowa Polaków zadeklarowała chęć udziału w głosowaniu.

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu przewiduje, że PiS razem z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry wygrywają wybory parlamentarne, ale nie mają szans na samodzielne rządy. PiS i Solidarna Polska razem mogą liczyć na 34,9 proc. poparcia.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 26,5 proc.

Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11,6 proc.

Gdyby Koalicja Obywatelska połączyła siły z Polską 2050 Szymona Hołowni, suma ich wyników przekroczyłaby poparcie Zjednoczonej Prawicy, dając 38,1 proc.

Reklama

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłaby również koalicja partii lewicowych, z poparciem 9,5 proc. wyborców, Konfederacja, dla której poparcie zadeklarowało 5,6 proc. respondentów i PSL-Koalicja Polska, którą wybrało 5,1 proc. zapytanych.

Ponad połowa Polaków chce pójść na wybory

Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że wzięłaby udział w wyborach. 43,1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie poszłoby do urn, 13,3 proc. - raczej oddałoby swój głos.

Niecałe 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że w wyborach nie brałoby udziału - z czego zdecydowanie nie - 23,2 proc., a raczej nie - 15,6.

Twitterowe starcia polityków. Tusk drwi z Kaczyńskiego, Pawłowicz z Tuska

Badanie wykonano 26 lipca metodą telefoniczną i standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo. Wyniki sondażu zostały opublikowane w sobotę.

Redakcja Onetu, omawiając wyniki badania, podała, że sondaż wykonano na próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a próg ufności 0,95 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy