Reklama

Reklama

Sondaż: Pięć partii w Sejmie. Siedem punktów przewagi PiS nad KO

Gdyby wybory odbywały się teraz, PiS znalazłoby w parlamencie (wraz z Solidarną Polską i Republikanami), mając 32 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska może liczyć na 25 proc. głosów, a Polska 2050 Szymona Hołowni na 10 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie inne partie.

Z najnowszego, październikowego sondażu Kantar wynika, że 32 proc. badanych, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami. Wynik ten nie zmienił się w stosunku do poprzedniego sondażu z września.

Kantar: Sejm bez PSL i Kukiza?

Drugie miejsce w sondażu przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 25 proc. poparcia. Ten wynik także się nie zmienił.

Na trzecim miejscu plasuje się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z 10 proc. poparcia (spadek o 2 punkty proc.).

Z badania wynika także, że do ław sejmowych dostałaby się także Lewica, uzyskując 7 proc. głosów (o 1 punkt proc. więcej niż poprzednio) oraz Konfederacja z 6 proc. poparciem (2 punkty proc. więcej).

Sondaż: Polacy chcą unijnego referendum?

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (o 2 punkty proc. mniej).

Reklama

Według sondażu do Sejmu nie dostałyby się: Koalicja Polska-PSL z 3 proc. poparciem (bez zmian), Kukiz'15 z 2 proc. głosów (1 punkt proc. więcej) oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów (bez zmian).

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (2 punkty proc. mniej).

Frekwencja bliska rekordu

Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział łącznie 66 proc. respondentów (mniej o 2 punkty proc. niż  we wcześniejszym badaniu). 31 proc. zadeklarowało, że są zdecydowani wziąć udział w głosowaniu, natomiast 35 proc. "raczej planuje" wziąć udział w wyborach.

Na wybory nie zamierza pójść łącznie 22 proc. respondentów (o 4 punkty proc. więcej), przy czym: 12 proc. zapowiada, że "raczej nie pójdzie" głosować, a 10 proc. "zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach".

Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Różne scenariusze dla opozycji

12 procent uczestników sondażu nie było pewnych co do uczestnictwa w głosowaniu (o 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim badaniu).

Sondaż Kantar został zrealizowany techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-13 października 2021 roku na reprezentatywnej próbie 968 Polaków powyżej 18. roku życia. Preferencje partyjne badano wśród 638 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Reklama

Reklama

Reklama