Reklama

Reklama

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Zjednoczona Prawica ze spadkiem

Zjednoczona Prawica wciąż cieszy się największym poparciem Polaków - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Lider, w porównaniu do poprzedniego badania, stracił jednak kilka punktów procentowych. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, a trzeci jest Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Respondenci zostali również zapytani o różne scenariusze dla ugrupowań opozycyjnych.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, 30,2 proc. respondentów oddałoby swój głos na Zjednoczoną Prawicę (PiS i Solidarna Polska). To spadek o 4 p.p. względem ostatniego sondażu dla "Wydarzeń". Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na wynik na poziomie 21,8 proc. Oznacza to, że poparcie dla tego ugrupowania nie zmieniło się od października. Wynik poprawiło natomiast ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, na które zagłosowałoby 13 proc. respondentów, czyli o 2,5 p.p. więcej niż miesiąc temu. 9,3 proc. oddałoby głos na Konfederację (wzrost o 1 p.p. względem października). W Sejmie znalazłaby się również Lewica z 7,6-proc. poparciem oraz PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,1 proc. - wynika z sondażu IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu.

Reklama

Rekordowo dużo respondentów wskazało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos (13,0 proc.) To 1,3 o p.p. więcej niż w podobnym sondażu miesiąc temu.

W grupie siła. Różne scenariusze dla opozycji

Opozycja ma szanse prześcignąć obóz Zjednoczonej Prawicy (PiS i Solidarna Polska) tylko w przypadku wystawienia wspólnej listy. W tym wariancie głosy rozkładałyby się w następujący sposób, że Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 32,5 proc. Zjednoczona opozycja w składzie Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Porozumienie, PSL na 40,9 proc. głosów. Przy tym układzie Konfederację popierałoby 8,4 proc. respondentów. 18,4 proc. zapytanych nie potrafiło jednoznacznie określić swoich preferencji.

W innym scenariuszu, który zakłada podział opozycji na 3 bloki, liderem pozostaje Zjednoczona Prawica z poparciem 32,4 proc. głosów. Wspólny blok Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mógłby liczyć na poparcie na poziomie 24,2 proc., a blok Polski 2050 Szymona Hołowni, Porozumienia i PSL 17,4 proc. W tym układzie Konfederacje poparłoby 8,6 proc. respondentów. Odpowiedz "nie wiem" wskazało 17,3 proc. zapytanych.

W obu wariantach obóz Zjednoczonej Prawicy zyskuje 2 p.p. wobec scenariusza, w który każde z opozycyjnych ugrupowań startuje samodzielnie.

Kto poszedłby do urn wyborczych?

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do głosowania przystąpiłoby 53 proc. pytanych (43 proc. zdecydowanie tak, 10 proc. raczej tak). Brak chęci udziału w głosowaniu wyraziło natomiast 40 proc. pytanych (15 proc. raczej nie i 25 proc. zdecydowanie nie).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje