Reklama

Reklama

Sondaż dla "Rz": Czy wizyta papieża wpłynie na polską scenę polityczną?

68 proc. respondentów uważa, że wizyta papieża Franciszka nie wpłynie na temperaturę sporu politycznego w Polsce - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej".

Jak wynika z sondażu, nadzieję na to, że po wizycie papieża spadnie temperatura sporu politycznego ma 18 proc. badanych. 14 proc. uczestników badania jest przekonanych, że spór się jeszcze zaostrzy. 

O to, czy wizyta papieża będzie miała wpływ na polską scenę polityczną zapytano też przedstawicieli elektoratów poszczególnych partii. Jak wynika z sondażu dla "Rz", wszyscy przepytani, którzy zadeklarowali poparcie dla partii KORWiN oraz dla PSL uważają, że wizyta Franciszka nie wpłynie na scenę polityczną. 

Jeśli chodzi o elektorat Platformy Obywatelskiej, to 60 proc. badanych jest zdania, że nic się nie zmieni. 20 proc. uważa, że spór przycichnie. Tyle samo stwierdza, że konflikt się zaostrzy. 

Podobnie rozłożyły się głosy wyborców PiS. 63 proc. stwierdza, że wizyta papieża nie przyniesie zmiany. Zdaniem 23 proc. badanych, będących za PiS, temperatura sporu spadnie, a według 10 proc. wzrośnie.

O ocenę wyników sondażu "Rzeczpospolita" poprosiła dr. Bartłomieja Biskupa. Politolog z UW nie jest zaskoczony takim rozłożeniem głosów. "Obie strony obecnego sporu będą starały się wykorzystać słowa papieża do swoich celów" - uważa ekspert.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama