Reklama

Reklama

Sondaż dla RMF FM i "DGP": Czy PiS powinien szukać w Sejmie nowego koalicjanta? Polacy są podzieleni

Polacy są wyraźnie podzieleni w ocenie pomysłu budowania przez Prawo i Sprawiedliwość nowej sejmowej większości. W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" opcja szukania przez Zjednoczoną Prawicę nowego koalicjanta ma niemal tylu zwolenników, co przeciwników. Co również ciekawe, więcej niż co czwarty zwolennik poszerzania koalicji rządzącej nie był w stanie wskazać, z kim PiS powinien nowy sojusz zawrzeć.

Na pytanie: "Czy Zjednoczona Prawica/PiS powinna/powinien szukać w Sejmie koalicjanta?", odpowiedź: "Tak, powinna/powinien szukać stabilniejszej większości" wskazało 41,5 procent ankietowanych.

42,2 procent pytanych uznało natomiast, że nie, bowiem obecna większość wystarczy do sprawnego rządzenia.

16,3 procent respondentów udzieliło odpowiedzi: "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Z kim koalicja?

Ci respondenci, którzy są za poszerzeniem rządzącej koalicji, zostali zapytani również o to, z kim PiS powinien ją zawiązać.

Największa grupa ankietowanych, bo 32,4 procent, wskazała PSL-Kukiz'15.

Reklama

26,5 procent stwierdziło, że najlepszym dla PiS-u koalicjantem byłaby Konfederacja.

Tylko 7,3 procent ankietowanych uznało, że PiS powinien zawrzeć sojusz z Koalicją Obywatelską, a 5,6 procent wskazało Lewicę.

Co ciekawe, aż 28,2 procent zwolenników poszerzania koalicji rządzącej na pytanie o to, z kim PiS powinien nowy sojusz zawrzeć, stwierdziło, że tego nie wie bądź trudno to stwierdzić.

Wybory PiS za poszerzeniem koalicji

Za opcją poszerzenia koalicji rządzącej opowiadają się przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i innych partii Zjednoczonej Prawicy: taki pomysł poparło 57 procent badanych, którzy w ostatnich wyborach do Sejmu - z października 2019 - głosowali na Zjednoczoną Prawicę. 

Zwolennicy innych partii w większości uważają, że PiS nie powinien szukać nowych koalicjantów. Najwięcej przeciwników ma ten pomysł wśród wyborców Konfederacji - 65 procent, Koalicji Obywatelskiej - 64 procent i Lewicy - 50 procent.

Ciekawa jest postawa zwolenników Koalicji Polskiej: plany poszerzania przez PiS koalicji popiera tylko 36 procent wyborców PSL i Kukiz'15, a równocześnie aż 46 procent wybrało przy tym pytaniu odpowiedź: "Trudno powiedzieć".

Malwina Zaborowska

Czytaj na RMF24.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy