Reklama

Reklama

Sondaż CBOS: Dobre oceny Sejmu i Senatu minionej kadencji. Wyższe poparcie dla prezydenta

65 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, a 29 proc. - negatywnie. O pracy Sejmu minionej kadencji dobrze mówi 45 proc., zaś negatywnie 39 proc. To najlepsze oceny pracy posłów od 1998 roku - zaznacza CBOS. O pracy Senatu poprzedniej kadencji dobrą opinię ma 39 proc., złą - 35 proc.

CBOS podkreśla, że listopadowe notowania głowy państwa nieco poprawiły się w stosunku do badania z października. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża obecnie 65 proc. badanych, o 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. 29 proc. - czyli bez zmian - ocenia ją negatywnie. 6 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat (spadek o trzy punkty procentowe).

Jak zauważa CBOS, listopadowe notowanie parlamentu wyłonionego w wyborach w 2015 roku, szczególnie Sejmu, są znacznie lepsze od tych z ubiegłego miesiąca i - co zdarza się niezmiernie rzadko - są częściej przychylne niż krytyczne.

Reklama

Działalność Sejmu VIII kadencji dobrze ocenia 45 proc. badanych (wzrost o 13 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca). Niezadowolenie z pracy Sejmu wyraża 39 proc. (spadek o 12 pkt proc.). Opinii na temat pracy posłów nie ma 16 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.).

Tak dobrze nie było od 1998 roku

Są to najlepsze oceny pracy posłów od 1998 roku - podkreśla CBOS.

O pracy senatorów IX kadencji pozytywnie wypowiada się 39 proc. respondentów (wzrost o 7 pkt proc.), 35 proc. (spadek o 7 pkt proc.) jest przeciwnego zdania. Wyrobionego zdania o pracy senatorów nie ma 26 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania). "Wcześniej po raz ostatni obserwowaliśmy przewagę wyrażających zadowolenie z funkcjonowania izby wyższej nad niezadowolonymi na początku 2008 roku" - zauważył CBOS.

CBOS zaznaczył, że wyjątkowo dobre wyniki odnotowała też Państwowa Komisja Wyborcza - lepsze niż po wyborach samorządowych w 2018 roku i po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W listopadzie pracę PKW pozytywnie ocenia 73 proc. badanych (o 6 pkt proc. więcej niż w sondażu z czerwca oraz o 4 punkty proc. więcej niż w sondażu z listopada 2018 r.). Działalność PKW źle ocenia 6 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do czerwca). W porównaniu do badania przeprowadzonego po wyborach do PE zmniejszył się natomiast (z 27 do 21 proc.) odsetek tych, którzy nie mają zdania o pracy PKW.

Rekordowo wysokie notowania PKW

"Ostatnie notowania Sejmu VIII i Senatu IX kadencji są wyjątkowo wysokie nie tylko z perspektywy ostatnich czterech lat, ale i z dłuższej. W III Rzeczpospolitej tylko parlament z lat 1993-1997 w ostatnim okresie funkcjonowania częściej uzyskiwał pozytywne niż negatywne oceny. W ciągu ostatniego miesiąca minimalnie wzrosła aprobata działalności głowy państwa, nie zmieniła się jednak skala niezadowolenia z obecnej prezydentury. Po ostatnich wyborach rekordowo wysokie są notowania Państwowej Komisji Wyborczej" - podsumowuje CBOS.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7-17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy