Reklama

Soloch i Kumoch rozmawiali z doradcą Bidena. Tematem "kierunki odpowiedzi" NATO na ewentualną rosyjską agresję

​Sytuacja wokół Ukrainy i relacje NATO-Rosja były głównymi tematami rozmowy z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake’iem Sullivanem - poinformowali szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Podczas rozmów omówiono także "kierunki odpowiedzi" NATO w razie rosyjskiej agresji

- Przed chwilą rozmawialiśmy z Jake'iem Sullivanem. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy i stosunków NATO-Rosja - przekazał Soloch po telefonicznej rozmowie. - Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA-Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie - dodał.

Omówiono "kierunki odpowiedzi" NATO

Z kolei Jakub kumach poinformował, że przekazał stronie amerykańskiej informacje ws. spotkania prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy. - Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów oraz podkreśliłem jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome - zapewnił Kumoch.

Reklama

Ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę. Podczas rozmów omówiono także "kierunki odpowiedzi" NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Poniedziałkowa rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia, a następnie rozmów z 16 grudnia w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jakub Kumoch | Paweł Soloch | Jake Sullivan | USA | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy