Reklama

"Solidarność" donosi na markety. Były otwarte w niedzielę

Związek zawodowy "Solidarność" złożył do inspekcji pracy wniosek o przeprowadzenie kontroli w marketach sieci Intermarche. Mimo zakazu handlu w niedzielę 6 lutego sklepy były otwarte. Rzecznik organizacji Marek Lewandowski powiedział, że planowane są również zawiadomienia do inspekcji handlowej i ministra kultury.

Rzecznik NSZZ "Solidarność" zapowiedział w poniedziałek, że organizacja chce kontroli inspekcji pracy w marketach, które były otwarte w niedzielę 6 lutego, bo "przemieniły się w dworce autobusowe, inne przybrały funkcję działającej siedem dni w tygodniu czytelni".

Alkohol w czytelniach i na dworcach

We wtorek rzecznik "Solidarności" powiedział, że oprócz wniosku do Głównego Inspektoratu Pracy o skontrolowanie sklepów sieci Intermarche, będą też wnioski o kontrole do Państwowej Inspekcji Handlowej

- Zawiadomimy również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby przyjrzało się sprawie sprzedawania alkoholu w czytelniach. Planujemy też złożyć wniosek do Burmistrza Cieszyna o cofnięcie licencji na sprzedaż alkoholu dla sklepu Intermarche, który otworzył kasę biletową i dla obejścia zakazu stał się dworcem - powiedział Marek Lewandowski. - Prawo bowiem zabrania sprzedaży alkoholu na dworcach - zaznaczył.

Reklama

We wtorek, 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek.

Zgodnie z nowelą, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie mogą działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Decyduje "przeważająca działalność"

Nowelizacja wprowadziła określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Niedziele handlowe na nowych zasadach. Wielkie zmiany w sklepach

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: markety | niedziele handlowe | 'Solidarność'

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy