Reklama

Reklama

Solidarna Polska: Zbigniew Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów z PiS

"Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów z PiS o zasadach współpracy przy realizacji wspólnego programu w ramach Zjednoczonej Prawicy" - poinformowali politycy Solidarnej Polski po posiedzeniu zarządu tej partii.

"Zakończyło się spotkanie zarządu Solidarnej Polski. Prezes Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów w sprawie zasad współpracy przy realizacji naszego wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy" - napisał poseł Jan Kanthak na Twitterze.

"Zdecydowaliśmy, że dalej będziemy prowadzili rozmowy" - dodał wiceminister klimatu, polityk Solidarnej Polski, Jacek Ozdoba. "Dziękujemy PiS za otwartość i zrozumienie, że Zjednoczona Prawica powinna trwać" - podkreślił.

Inny z polityków Solidarnej Polski, pytany, czy ugrupowanie akceptuje warunki, jakie przedstawiło mu PiS, powiedział: "To kwestia dopracowania pewnych szczegółów i sądzę, że znajdziemy porozumienie".

Reklama

Zarząd Solidarnej Polski obradował w środę od godz. 15. Wcześniej, około godz. 13 zebrało się kierownictwo PiS. Wieczorem doszło do kolejnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą.

Komunikat po spotkaniu władz PiS

Rzecznika PiS Anita Czerwińska poinformowała po spotkaniu władz partii, że "omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii". 

Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą, czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji".

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone w związku z tym, że w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje.

W poniedziałek zebrało się kierownictwo PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski. Po tym spotkaniu rzeczniczka partii poinformowała, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". 

Na spotkaniu, które odbyło się później w poniedziałek, Jarosław Kaczyński przedstawił Zbigniewowi Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji. Natomiast we wtorek szef PiS spotkał się z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu tym brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje