Reklama

Reklama

Sojusz Lewicy Demokratycznej wybierze nowego szefa partii

Włodzimierz Czarzasty, Joanna Senyszyn, Jerzy Wenderlich i Krzysztof Gawkowski są wśród kandydatów na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nowy szef SLD zostanie wybrany przez członków partii w ogólnopolskim głosowaniu, które odbędzie się w sobotę.

Działacze Sojuszu będą mogli oddać głos w wyborach na przewodniczącego SLD na zebraniach lokalnych struktur partii, a wyboru dokonają spośród 10 kandydatów.

O fotel szefa partii będą się ubiegać m.in. szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty, obecny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski - poseł Sojuszu kilku kadencji oraz b. szef śląskiego SLD.

Ponadto kandydatami na lidera SLD są: Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski i Dariusz Szczotkowski.

Reklama

Według informacji wysłanej PAP przez biuro prasowe SLD głosowanie odbędzie się w sobotę między godz. 10 a 15; jeżeli żaden z kandydatów na szefa Sojuszu nie uzyska bezwzględnej większości głosów, ostatecznego wyboru dokonają delegaci na zaplanowanym na 23 stycznia kongres SLD spośród tych dwóch osób, które uzyskały największą ich ilość w powszechnej elekcji. 

Obecny szef Sojuszu Leszek Miller decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego po zakończeniu swojej bieżącej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów. Jej kandydaturę - promowaną przez Millera - krytykowało wielu polityków Sojuszu.

Nieudany start w wyborach parlamentarnych

Po majowych wyborach prezydenckich kierownictwo SLD ogłosiło, że będzie dążyło do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych z innymi ugrupowaniami lewicy. Od czerwca Sojusz brał udział w rozmowach programowych pomiędzy lewicowymi organizacjami toczonych pod egidą OPZZ.

W lipcu partia zdecydowała o przystąpieniu do koalicji wyborczej Zjednoczonej Lewicy, a w sierpniu - wraz z Twoim Ruchem, PPS, Unią Pracy i Partią Zieloni - zarejestrowano komitet wyborczy.

Na początku października koalicjanci ogłosili, że liderką Zjednoczonej Lewicy będzie Barbara Nowacka. W październikowych wyborach ZL uzyskała 7,55 proc. poparcia nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

Reklama

Reklama

Reklama