Reklama

Reklama

Sobotni marsz KOD. "My, naród"

Komitet Obrony Demokracji ma dzisiaj rozpocząć zbieranie podpisów pod swoim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Na godzinę 13.00 planowany jest marsz, podczas którego będą zbierane podpisy.

Hasło przewodnie manifestacji brzmi: "My, naród".

"Marsz 'My, Naród' ma pokazać, że Polacy nie godzą się na łamanie prawa, że Polakom zależy na przestrzeganiu Konstytucji, że nie oddamy Polski w ręce samozwańczych proroków dobrej zmiany, którzy hasło 'Polska w ruinie' traktują jak obietnicę wyborczą" - napisano na oficjalnym profilu organizatora na Facebooku.

To także nawiązanie do słów Lecha Wałęsy, który przemawiał w Kongresie Stanów Zjednoczonych w 1989 r. - My naród! - tymi słowami zaczął wystąpienie Wałęsa, odnosząc się do pierwszych słów konstytucji amerykańskiej.

Reklama

Manifestujący mają wyruszyć z błoni Stadionu Narodowego. Przez Aleję Zieleniecką, Most Poniatowskiego, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską dotrze do Placu Piłsudskiego. Dzisiejszy marsz jest już kolejnym organizowanym przez KOD.

Projekt Komitetu przewiduje, że liczba członków niezbędna do prowadzenia obrad wynosiłaby 10 sędziów. Kandydatów mógłby zgłaszać Sejm, prezydent, Krajowa Rada Sądownictwa oraz Zgromadzenia Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do zatwierdzenia wyboru sędziów w Sejmie konieczna byłaby większość 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W sytuacji, w której sędziemu Trybunału skończyłaby się kadencja, ale nie zostałby jeszcze wybrany jego następca, sędzia pełniłby dalej swoją funkcję do momentu, aż wybrany zostanie nowy członek Trybunału.

Z sondażu zrealizowanego przez Millward Brown S.A. wynika, że 51 procent Polaków uznaje, iż obecnie demonstracje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji są niepotrzebne. Przeciwnego zdania jest 44 procent badanych. 5 procent nie ma zdania w tej kwestii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy