Reklama

Reklama

Smog znów nad Polską. Najgorzej we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie

Do Polski znów wrócił smog, a jakość powietrza znacznie się pogorszyła. Zobacz, jak przedstawia się aktualne stężenie pyłu zawieszonego w naszym kraju.

Aktualny stan powietrza w poszczególnych miejscowościach w Polsce możesz sprawdzić TUTAJ

Bieżące dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można zobaczyć TUTAJ

Najgorzej w Małopolsce i na Dolnym Śląsku

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOS), sytuacja najgorzej przedstawia się we Wrocławiu, Krakowie, Kaliszu i Warszawie.

Zły stan powietrza jest też w Kielcach, Wodzisławiu Śląskim, Żywcu, Trzebini i Grudziądzu. Normy są przekroczone także w Katowicach, Skawinie, Radomsku, Tarnowie, Radomiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Otwocku i Tychach.

Reklama

Najlepsza jakość powietrza na północy

Dla odmiany, najlepsza jakość powietrza dominuje na północy Polski. Jak informuje GIOS, bardzo dobry stan powietrza jest w Gdyni, Sopocie i Augustowie. Narzekać nie powinni też mieszkańcy Ełku, Koszalina, Elblągu i Białegostoku.

Jak powstaje smog?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, powstającym głównie w wyniku dwóch czynników. Pierwszym są zanieczyszczenia powietrza, które wytwarzane są na co dzień: ze spalin samochodów, czy kotłów węglowych w domach jednorodzinnych.

Drugi czynnik - jak wskazują eksperci - to wyżowa, bezwietrzna pogoda. Pyły nie rozprzestrzeniają się wtedy do góry, tylko poziomo, czyli de facto, bez wiatru, stoją w miejscu.

W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.

Dopuszczalne normy

Przypomnijmy, że dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenie wartości progowej 200 mikrogramów na metr sześcienny musi być podane do publicznej wiadomości, z kolei przekroczenie 300 mikrogramów na metr sześcienny oznacza stan alarmowy. Należy wówczas ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

W innych krajach europejskich poziom alarmowy jest znacznie niższy, ogłasza się go już przy 80-100 mikrogramach na metr sześcienny dla PM10. Gdyby obowiązywały u nas standardy brytyjskie czy francuskie, w polskich miejscowościach obowiązywałby permanentny stan alarmowy.

Dane dostępne są TUTAJ

Kto jest w grupie ryzyka?


Jeśli musimy wyjść z domu, warto zaopatrzyć się w maski przeciwpyłowe. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny: unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń; ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń, a osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Czytaj również:

Andrzej Guła: Projekt chroni interesy wąskiej grupy górniczej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy