Reklama

Smog powoli opuszcza Polskę. Najgorzej na Śląsku i w Małopolsce

Stan powietrza w Polsce nieco poprawił się od zeszłego tygodnia. Smog powoli opuszcza większość województw, a mieszkańcy wreszcie mogą złapać oddech. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów wciąż są jednak przekroczone w niektórych miejscowościach na Śląsku i w Małopolsce.

Aktualny stan powietrza w poszczególnych miejscowościach w Polsce możesz sprawdzić TUTAJ

Bieżące dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można zobaczyć TUTAJ

Smog dusi dziś przede wszystkim mieszkańców Śląska i Małopolski. W pozostałych województwach stan powietrza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określa jako umiarkowany lub dobry.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w Wodzisławiu Śląskim, gdzie stężenie PM 10 wynosi 141,4 mikrogramów na metr sześcienny. Nieco lepiej jest w Katowicach, Ustroniu, Kędzierzynie-Koźlu, Żywcu, Cieszynie, Gliwicach, Nowym Targu czy Nowym Sączu, gdzie GIOŚ określa stan powietrza jako "dostateczny". Oznacza to jednak, że normy wciąż są przekroczone, choć sytuacja poprawiła się od zeszłego tygodnia.

Reklama

Jedynie w kilku polskich miejscowościach mieszkańcy mogą oddychać "pełną piersią". Bardzo dobry stan powietrza występuje dziś m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Solcu-Zdroju, Gdańsku, Zgorzelcu, Puławach i Oławie.

Dopuszczalny poziom zanieczyszczonych pyłów w Polsce

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny w ujęciu dobowym.

Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła.

Przekroczenie 300 mikrogramów oznacza wprowadzenie tzw. alarmu smogowego.

Kto powinien szczególnie uważać?

Z powodu smogu powinno unikać się długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to głównie osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: najmłodszych i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego, krwionośnego czy alergią skóry i oczu. Jeśli wyjście z domu jest konieczne, warto zaopatrzyć się w maski chroniące przed pyłami.

W jaki sposób powstaje smog?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, powstającym głównie w wyniku dwóch czynników. Pierwszym są zanieczyszczenia powietrza, które wytwarzane są na co dzień: ze spalin samochodów, czy kotłów węglowych w domach jednorodzinnych.

Drugi czynnik - jak wskazują eksperci - to wyżowa, bezwietrzna pogoda. Pyły nie rozprzestrzeniają się wtedy do góry, tylko poziomo, czyli de facto, bez wiatru, stoją w miejscu.

W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy