Reklama

Reklama

Śmierć na komisariacie: PO złoży wniosek o powołanie komisji śledczej

Krzysztof Brejza (PO) poinformował, że we wtorek Platforma złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci Igora Stachowiaka. Partia żąda również dymisji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

Krzysztof Brejza (PO) poinformował, że we wtorek Platforma złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci Igora Stachowiaka. Partia żąda również dymisji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku; policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat S. stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Stacja TVN24 wyemitowała w sobotę drastyczne materiały, do których dotarła, a które zostały zarejestrowane na komisariacie przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu tuż przed śmiercią Igora Stachowiaka Materiał pokazał, że użyto wobec zatrzymanego kilkakrotnie paralizatora, co nagrała kamera z tego urządzenia.

Reklama

"Doszło do tortur, doszło do bestialskiego potraktowania człowieka do zamordowania go. To jest rzecz skandaliczna. Dlatego w sprawie nieudolności organów państwowych musi wypowiedzieć się komisja śledcza. Ta sprawa może być zbadana w sposób rzetelny jedynie w drodze śledztwa parlamentarnego. Dlatego pracujemy nad wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej. Wniosek zostanie złożony we wtorek" - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie Brejza

"Musimy wyjaśnić jak to się stało, że wobec człowieka skutego kajdankami zastosowano tortury w postaci wielokrotnego rażenia paralizatorem. Jak to się stało, że tak bestialskie tortury miały miejsce w ciemnej łazience, jak to się stało, że nie było w tym pomieszczeniu monitoringu, jak to się stało, że w ogóle nie było monitoringu, zniknął monitoring z komendy, mimo, że policjanci mówią, że taki monitoring jest. Musimy też wyjaśnić sprawę łapanki osób, które rejestrowały czynności policyjne (na rynku we Wrocławiu), osób, które były zatrzymywane traktowane w sposób skandaliczny" - podkreślił Brejza

PO żąda dymisji wiceministra Jarosława Zielińskiego


Poseł Andrzej Halicki dodał, że Platforma Obywatelska żąda też natychmiastowej dymisji wiceministra Jarosława Zielińskiego. Według posła "to on jest odpowiedzialny za nadzór nad policją, a także wyciągnięcie konsekwencji i w tym wypadku tuszowanie tego bestialskiego zachowania na komendzie wrocławskiej".

W ocenie Halickiego "bez dymisji ministra Zielińskiego partyjne państwo PiS osiągnie moralną ruinę". Jak dodał, będzie to dowodem na to, "że praktyki znane nam z czasów komunistycznych stają się praktyką, bo dziś takich przypadków jest więcej, to nie jest tylko jeden przypadek wrocławski" - zaznaczył Halicki

W niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował PAP, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka. Jak dodał, wszczęto ją na wniosek szefa MSWiA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy