Reklama

Śmierć Igora Stachowiaka. Debata w Sejmie

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwróci się do prokuratury prowadzącej sprawę śmierci zmarłego rok temu na komisariacie we Wrocławiu Igora Stachowiaka, o ujawnienie całości materiału dowodowego - to główne ustalenie środowej debaty, która odbyła się w Sejmie. Wyjaśnienia składał też szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

13:16

Zakończyła się już debata dotycząca sprawy śmierci Igora Stachowiaka. W porządku obrad jest też m.in. debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

12:58

Zbigniew Ziobro: - W pierwszym wystąpieniu wykazałem, że ta sprawa nie była chowana do szafy, ale była sprawą, nad którą prokurator rzetelnie pracował. Chcę jednak zadeklarować, że wystąpię do pani prokurator z wnioskiem, by w imię jawności i transparentności zgodziła się na ujawnienie całości materiału dowodowego.

- Zarzuty łatwo postawić, ale trudniej broni się ich w sądzie. Dlatego też prokurator tak skrupulatnie prowadzi to śledztwo. By nie było później wątpliwości - dodał.

- Co by było, gdyby nie media? To w takim razie, co by było, gdyby nie prokuratura? To właśnie ona zabezpieczyła taser i nagranie. To, że media pokazały te nagrania, to zasługa prokuratury. Co by było, gdyby prokuratura nie powołała biegłych? Początkowo materiał na taserze był nieczytelny - ujawnia Ziobro.

Reklama

12:54

Mariusz Błaszczak
: - Powiedziałem wyraźnie, że wszyscy odpowiedzialni poniosą konsekwencje. Nie ma pobłażania takich zachowań. Niektórzy już stracili stanowiska.

- Polska policja jest w procesie zmian. Chodzi o nowoczesny sprzęt, godne wynagrodzenia i powrót do komisariatów w małych miejscowościach. Państwo mówicie o śmierci. Można wymienić wiele takich przypadków. Mówiła o tym m.in. Beata Mazurek. Poseł Grabarczyk, a także jeden poseł z Kukiz'15 powiedział, że "każdego mogło to spotkać". To nadużycie - dodał.

- Składałem kondolencje ojcu Igora Stachowiaka rok temu, składam je raz jeszcze. A wam z PO powiem tak: Prowadzicie wojnę totalną na grobie Igora Stachowiaka. I to jest hańba! - zakończył.

12:52

Wiceminister Jarosław Zieliński: To tragiczne wydarzenie nigdy nie powinno się zdarzyć. Musi być wyjaśnione i w pełni rozliczone. Stało się jednak źródłem ataków na ministra Błaszczaka, ministra Ziobrę i na mnie. Atak jest brutalny, a często chamski.

- Dopóki jestem w tym miejscu i w tej roli, z drogi, którą realizujemy, nie zejdę. Proszę mnie nie obrażać, a jeśli tak będzie, jak dzisiaj, ja to zniosę, ale w swoich działaniach będę konsekwentny.

12:45

Jacek Świat z PiS: Nie macie prawa mówić o odpowiedzialności. Mówi się tu o tym, ale kto poniósł odpowiedzialność za śmierć nie jednego człowieka, a aż 96? Sami wiecie kiedy. Nie macie prawa mówić o odpowiedzialności. Teraz i nigdy więcej.

Jacek Świat odniósł się do katastrofy smoleńskiej, w której zginęła jego żona Aleksandra Natalli-Świat.

12:42

Piotr Uściński z PiS: Czy policja prowadzi statystyki w sprawach nadużyć policjantów? Panie ministrze, więcej ich było teraz, czy za czasów rządu PO-PSL?

12:36

Marcin Kierwiński z PO: Polska ma atrapę ministra spraw wewnętrznych. Polska ma człowieka, który zajmuje się sprawą, gdy zobaczy ją w telewizji. Wstyd i hańba. Co pan do tej pory zrobił?

12:32

Jan Grabiec z PO: Dlaczego policjanci z komisariatów, gdzie dochodzi do podobnych sytuacji, dostają awanse? Nie mówię tylko o Wrocławiu, ale m.in. o Siedlcach, ale też innych miastach.

12:24

Beata Kempa z PiS: Stek pomówień i insynuacji wobec mnie! Wobec tego, że zostałam pomówiona przede wszystkim przez posła Budkę, który wczoraj udzielił w tej sprawie wielu wywiadów, informuję, że nie zamierzam tego tolerować. W dniu wczorajszym skierowałam wnioski o sprostowania, a jeśli nie będą sprostowane artykuły prasowe, wytoczę procesy. Budka wczoraj rzucał moim nazwiskiem na prawo i lewo. Dziś już nie wspomniał o mnie słowa. Skieruję to do komisji dyscyplinarnej. Mam prawo się bronić. Tak być nie może - nie każdy, kto mieszka w moim miasteczku, a robi karierę, jest ze mną związany. W ten sposób można myśleć, że każdy, kto pochodzi z Wrocławia, zawdzięcza karierę Grzegorzowi Schetynie. To zbyt duże nadużycie! Pierwsze wnioski już poszły, a następne przed nami, jeśli dalej będziecie insynuować.

12:22

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z PO: Dwaj policjanci, pochodzący z Sycowa, czyli miasta Beaty Kempy, tuż po tej tragedii zostali awansowani.

12:16

Paweł Szramka z Kukiz'15: Była tu mowa o kamerkach na komisariatach. Dokładnie taki projekt jakiś czas temu złożył Kukiz'15. Wy ten projekt odrzuciliście w pierwszym czytaniu. Pytam więc, dlaczego?

12:10

Kolejni posłowie na mównicy to Jarosław SellinKrystian Jarubas i Arkadiusz Czaroryski.

12:07

Paweł Grabowski pyta: Dlaczego nagranie z tasera komendant policji zobaczył dopiero w sobotę, w telewizji? Jakie czynności były dokonywane w toalecie na komisariacie?

12:06

Czas na pytania i odpowiedzi. Po słowach Beaty Mazurek z PiS, na mównicę wszedł Andrzej Halicki z PO.

11:58

Na mównicę wszedł Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony. - Co robi prokuratura? Dlaczego nie postawiła zarzutów? Dlaczego polecieli policjanci, a prokuratorzy nie? - zastanawia się poseł.

11:52

Jacek Protasiewicz: Też jestem z Wrocławia. Też mam syna. W sobotę, jak tysiące Polaków, obejrzałem dokument w sprawie śmierci Stachowiaka, z przerażeniem.

11:41

Przemawiał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej, a tuż po nim Zbigniew Sosnowski z PSL.

11:40

- Chciałbym wiedzieć, co na ten temat wiedziała pani premier. Jak bardzo musi zbłaźnić się minister Błaszczak, by w końcu go pani premier zdymisjonowała? - zastanawia się Petru.

11:38

Na mównicę wszedł Ryszard Petru. W tym samym czasie z sali wyszedł Jarosław Kaczyński.

11:37

- Usłyszałem z tej mównicy, że wszystko jest w porządku. To jest najbardziej przerażające - mówi z kolei Paweł Grabowski z Kukiz'15. Apeluje, by na mundurach policjantów znalazły się kamery.

11:32

Na mównicę wszedł Paweł Kukiz.

- Panie ministrze Zieliński, pan nigdy nie powinien zostać ministrem - zaczyna Kukiz. - Panie ministrze, wie pan co to jest granica kompetencji? Wie pan? Halo! - mówi Kukiz. Poseł uważa, że w polskiej policji przez lata nic się nie zmieniło.

- Zrobił pan rzeź niewiniątek. Do policji dostają się ludzie, którzy nie powinni nigdy tam pracować. Ten człowiek, który prawdopodobnie zabił Igora Stachowiaka, nigdy nie powinien się tam znaleźć. Wasza dobra zmiana polega na tym, że kolegów Platformy zastępujecie swoimi kolegami - zakończył Kukiz.

- Krew się we mnie gotuje, kiedy słyszę obydwie strony, kiedy słyszę komunikaty "bijecie ludzi", a oni odpowiadają: "wy też biliście", "podajcie się do dymisji", oni mówią: "wyście się nie podali, to my się też nie podamy" - dodaje Kukiz.

11:28

Na mównicę wszedł Borys Budka, poseł PO, który wytyka błędy ministrowi Błaszczakowi i wiceministrowi Jarosławowi Zielińskiemu. - Osoby w tym komisariacie mają krew na rękach - bulwersuje się Budka. Pokazuje też raport z kontroli we Wrocławiu, w którym, według Budki, nie ma słowa o sprawie Stachowiaka.

11:25

Przemawia poseł Arkadiusz Czartoryski. Głównie wraca do czasów, gdy szefem MSWiA był Grzegorz Schetyna.

11:22

Minister Ziobro zszedł z mównicy. Teraz każde z kół poselskich będzie miało okazję na krótkie wypowiedzi.

11:16

- W tej sprawie nie możemy pozwolić sobie na partactwo - zaapelował Ziobro.

11:12

- Gdyby nie skrupulatność i rzetelność prokuratury, nie byłoby dziś tej debaty i nagrania, które wstrząsa i porusza każdym człowiekiem. Prokuratura dokonała wysokiej staranności w tej sprawie. Jeszcze raz dodam, że sporządzono aż trzy ekspertyzy, w trzech niezależnych ośrodkach. Wszystkie opinie biegłych były zbliżone - dodał Ziobro.

11:09

Jak zauważył, w kolejnej opinii, którą prokuratura otrzymała pod koniec marca, biegli stwierdzili "z dużym prawdopodobieństwem", że Stachowiak zmarł z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej po zażyciu środków psychoaktywnych.

- Do śmierci nie przyczyniły się, ani zastosowane przez policjantów chwyty obezwładniające, ani użycie paralizatora - oświadczył Ziobro

11:07

- Prokuratura nie ma wpływu na szybkość działania biegłych. Mimo to biegli postarali się, by wszystko przebiegło sprawnie.

- Biegli nie stwierdzili złamań, jedynie sińce i otarcia. Stachowiak miał też w organizmie amfetaminę i tramodol - precyzuje Ziobro.

- Nie ma dowodów, by był bity, kopany i pokrzywdzony przez policjantów. Zgon nie miał związku z interwencją policjantów - dodaje.

11:06

- Do końca roku prokuratura przesłuchała jeszcze ponad 20 świadków, poza tymi, o których wspomniałem - mówi minister Ziobro.

11:03

Ziobro przytacza kolejne etapy działania prokuratury - głównie kiedy i jakich biegłych powołano.

11:01

Po tygodniu sprawę przejęła prokuratura w Poznaniu, jak mówi Ziobro - na prośbę ministra Błaszczaka.

11:00

- Zastępca prokuratora rejonowego razem z biegłym sądowym dokonał w komisariacie oględzin ciała zmarłego. Na miejscu przesłuchiwał kolejne osoby, w tym policjanta z wydziału prewencji na w sprawie okoliczności zatrzymania Igora Stachowiaka i użycia wobec niego paralizatora - podkreślił Ziobro.

Dodał, że zabezpieczony został paralizator, a także "urządzenie, które miało zadania rejestrować zapisy monitoringu w komisariacie". Przeprowadzono także badanie trzeźwości policjantów. - Nie wykazało to badanie, żeby byli pod wpływem alkoholu - powiedział minister.

10:58

Ziobro poinformował, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zgonie Igora Stachowiaka w komisariacie pojawił się zastępca prokuratora rejonowego dla Wrocławia-Stare Miasto. - Razem z funkcjonariuszami Policyjnego Biura Wewnętrznego podjęli czynności związane z zabezpieczeniem dowodów ewentualnego przestępstwa - podkreślił.

Jak zaznaczył, dokonali oni oględzin pomieszczeń komisariatu, zebrali ślady "fotografując każdą czynność, każdy detal". Zabezpieczyli i zgrali nagrania z kamery zamontowanej na taserze.

10:57

- 58 świadków, aż 11 opinii biegłych, średnio co kilkanaście dni prokuratura wydawała, 16 tomów akt śledztwa i 5 tomów akt podręcznych - Ziobro podaje liczby.

10:54

- Ograniczę się do faktów, a nie emocji, które są w mediach, a które są zrozumiałe. Przez szacunek do rodziny zmarłego właśnie o to proszę - mówi Ziobro.

10:53

Tuż po wystąpieniu Błaszczaka, na mównicę wszedł Zbigniew Ziobro.

- Każde przestępstwo zasługuje na potępienie. Dla prokuratury ta sprawa należy do nadrzędnych. Gdy dochodzi do takiego zdarzenia, prokuratura podejmuje działania ponadstandardowe - mówił Ziobro.

10:51

- W tej chwili ważne jest nie tylko wyjaśnienie sprawy Igora Stachowiaka, ale też musimy wyciągnąć wnioski, że nie powtórzy się w przyszłości - dodał.

10:49

- Trawiński (nowy komendant we Wrocławiu - przyp. red.) ma za zadanie doprowadzić do końca rozliczenie osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Każdy funkcjonariusz musi się liczyć z konsekwencjami. W policji nie ma miejsca na łamanie przepisów, nie ma miejsca w tej formacji. Nie będę też tolerował braku reakcji na polecenia przełożonych - podkreślił Błaszczak.

- We Wrocławiu doszło do sytuacji, która nie miała prawa się zdarzyć. Te wydarzenia nie mogą rzutować na wizerunek wszystkich policjantów - dodał.

10:47

- Chciałem zaprzeczyć, że jako minister, miałem dostęp do nagrania z tasera. Po upublicznieniu natychmiast powstał specjalny zespół kontrolny - mówi minister.

- Poleciłem komendantowi zwolnienie tego policjanta, który w brutalny sposób raził Igora Stachowiaka. Stanowiska stracili też inni. Oficerowie ci nie wykonywali poleceń przełożonych - dodał.

10:45

- Te wydarzenia bulwersują. Ubolewam, że do nich doszło - zaczął Mariusz Błaszczak.

- Rok temu zażądałem transparentnych działań. Rozpocząłem wewnętrzne dochodzenie wyjaśniające i dyscyplinujące. Spotkałem się też z ojcem Igora Stachowiaka. Wszystkie materiały, które upubliczniły media, były wcześniej w prokuraturze. W celu uniknięcia zarzutów o stronniczość, poprosiłem prokuraturę w Poznaniu, by zajęła się sprawą - dodał.

Śmierć Igora Stachowiaka

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat mężczyzna stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

TVN24 wyemitował w sobotę drastyczne materiały, do których dotarł, a które zostały zarejestrowane na komisariacie przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu tuż przed śmiercią Igora Stachowiaka. Materiał pokazał, że użyto wobec zatrzymanego kilkakrotnie paralizatora, co nagrała kamera z tego urządzenia.

Jednocześnie rząd poprosił marszałka Sejmu, by poszerzył porządek obrad o wyjaśnienia Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA oraz Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości.

Wnioski o informację rządu złożyły też kluby: PO i Nowoczesnej. Platforma chce ponadto powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić okoliczności śmierci Igora Stachowiaka, a także odwołania wiceszefa MSWiA, odpowiedzialnego za policję, Jarosława Zielińskiego.

Sejm uczcił minutą ciszy ofiary zamachu w Manchesterze. Co najmniej 22 osoby zginęły, a 119 zostało rannych, z czego 59 musiało być hospitalizowanych, po tym jak w poniedziałek wieczorem, po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena, doszło do zamachu bombowego. Do przeprowadzenia zamachu w Manchesterze przyznało się we wtorek Państwo Islamskie (IS). W środę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował w RMF FM, że w zamachu zginęło dwoje Polaków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama