Reklama

Reklama

Służby białoruskie pomagają migrantom przejść na polską stronę. SG pokazała wideo

"Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy" - przekazała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna. Zamieszczono także wideo pokazujące białoruskie służby oraz imigrantów przy granicy z Polską.

"Przywożą migrantów pod granicę, wskazują miejsca gdzie mają ją przekroczyć, instruują. Pomagają w pokonywaniu również tych naturalnych przeszkód, takich jak rozlewiska rzek czy tereny bagienne" - napisano na profilu Straży Granicznej.

Nie ustają próby nielegalnej migracji

Minionej doby trzynaście osób próbowało pokonać stalową barierę, ale wycofały się na Białoruś. Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Bobrownikach (podlaskie) czternaście osób, obywatele Iranu i Konga, przedostali się na polską stronę przez rzekę Świsłocz - podała SG w poniedziałek rano na Twitterze.

Reklama

W okolicach Czeremchy zatrzymany został kolejny tzw. kurier, podejrzany o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy. To obywatel Azerbejdżanu, który od granicy przewoził pięciu imigrantów - Syryjczyków.

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od początku września było ich prawie 750.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. 

Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Reklama

Reklama

Reklama