Reklama

Reklama

Śledztwo ws. Mariana Banasia. Sprawdzają rodzinne interesy

Śledczy sprawdzają majątek Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli i jego rodziny. Zdaniem mec. Marka Małeckiego, pełnomocnika Mariana Banasia w tym śledztwie funkcjonariusze przekraczają swoje uprawnienia.

"Po dziesięciu miesiącach od zawiadomienia o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia, jakie złożył szef CBA, nie ma żadnych rozstrzygnięć w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Postępowanie prowadzone jest nadal "w sprawie", nikomu nie przedstawiono zarzutów. Dlaczego - skoro był bardzo bogaty dowodowo materiał z kontroli CBA za ostatnie cztery lata oraz z postępowania skarbowego generalnego inspektora informacji finansowej? Prokuratorskie śledztwo pozwala na wszechstronne prześwietlenie majątku obecnego prezesa NIK" - podaje "Rzeczpospolita".

Reklama

"'Kontrola prowadzona przez CBA ma wiele ograniczeń, m.in. nie można było realizować wtedy działań operacyjnych, a funkcjonariusze mogli bazować tylko na oficjalnie pozyskanych dokumentach w granicach wyznaczonych oświadczeniami majątkowymi osoby publicznej. W śledztwie możliwości badania są praktycznie nieograniczone' - informuje nas osoba znająca kulisy sprawy. I zaznacza: - 'Analiza majątku jest prowadzona bardzo szeroko, i od nowa. Obejmuje całą rodzinę pana Banasia' " - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Badają rodzinne interesy

CBA w półrocznej kontroli sprawdzało m.in. tylko przepływy finansowe na rachunkach Banasia i jego żony (małżonkowie wyrazili zgodę na pozyskanie danych z banków i przelewów środków z ostatnich czterech lat), ale nie mogło badać głęboko, np. darowizn dla dzieci, czy śledzić korespondencji mailowej i SMS-owej Banasia i jego syna Jakuba, który m.in. znalazł dzierżawców krakowskiej kamienicy, a potem na nieruchomość ojca wziął wielomilionowy kredyt (spłacony ze sprzedaży kamienicy).

"Teraz, ze względu m.in. na postawione przez CBA sugestie o ukrywaniu majątku i praniu pieniędzy przez Mariana Banasia, służby mają co robić. Według naszych informacji badają szeroko rodzinne przepływy i interesy. To m.in. z tego powodu CBA w lutym zabrało laptop i telefon syna prezesa NIK. Śledczy analizują także billingi z połączeń telefonicznych i kontaktów rodziny Banasiów. Mieszanie rodziny w kłopoty prezesa NIK nie podoba się samemu zainteresowanemu.

- Czas trwania śledztwa po złożeniu zawiadomienia świadczy, iż albo materia sprawy jest znacznie trudniejsza, niż przedstawiały to media i organy ścigania, albo też tak długie postępowanie może być usprawiedliwieniem dla inwigilacji prezesa NIK i jego rodziny - mówi gazecie mec. Marek Małecki, pełnomocnik Mariana Banasia w tym śledztwie. Jak przyznaje, "służby skrzętnie korzystają z możliwości wszechstronnego sprawdzenia stanu majątkowego jego klienta", a jego zdaniem - przekraczają swoje uprawnienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL