Reklama

Reklama

Sławomir Nowak w sądzie. Wraca sprawa zegarka

​Rozpoczęła się rozprawa apelacyjna byłego posła PO i byłego ministra, Sławomira Nowaka. Chodzi o grzywnę 20 tysięcy złotych za niewpisanie cennego zegarka do pięciu oświadczeń majątkowych.

Nowak stawił się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Ma trzech obrońców, wśród których jest były minister sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski.
O sprawie zegarka zrobiło się głośno dwa lata temu po publikacji tygodnika "Wprost". Prokuratura przedstawiła Nowakowi zarzuty.
Prawo wymaga, by posłowie i ministrowie w oświadczeniach majątkowych ujawniali posiadanie "rzeczy ruchomych" wartych więcej niż 10 tysięcy złotych. Zegarek Nowaka biegli wycenili na około 20 tysięcy, dlatego sprawa trafiła do sądu.
Sławomir Nowak zrezygnował z funkcji ministra transportu. W sądzie przekonywał, że zegarek był prezentem od najbliższych i nie wiedział, że musi go wpisać do oświadczeń. Mówił, że nigdy nie chciał go ukrywać. - Gdyby tak było, nie nosiłbym go na ręce - powiedział.
Sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom. Sędzia Dorota Radlińska podkreślała, że od posła należy szczególnie wymagać przestrzegania prawa. -Niska świadomość prawna to jedno, ale logika faktów pozwala uznać, że oskarżony, nie wpisując zegarka do oświadczenia majątkowego, co najmniej godził się z możliwością popełnienia przestępstwa - mówiła sędzia, uzasadniając wyrok.
Nowak na ogłoszenie wyroku się nie stawił. Wydał jedynie oświadczenie, w którym poinformował, że zrzeka się mandatu i rezygnuje z członkostwa w klubie PO. Dodał, że nie rezygnuje z obrony dobrego imienia, stąd dzisiejsza apelacja, w której domaga się uchylenia wyroku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy