Reklama

Reklama

Sławomir N. zatrzymany. Ukraińska prokuratura: Domagał się łapówek

Dlaczego zatrzymano Sławomira N.? Były p.o. szefa ukraińskiej państwowej agencji dróg Ukrawtodor według śledczych domagał się korzyści majątkowych od uczestników przetargów w zamian za udzielanie preferencji - poinformowało w poniedziałek, 20 lipca, biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Jak przekazano, zatrzymanemu wręczono powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na tym, że na terytorium Ukrainy wystosował szereg próśb o nielegalną korzyść majątkową w szczególnie wysokim wymiarze. 

Dodatkowo będzie mu wręczone powiadomienie w sprawie podejrzenia prowadzenia działań w związku z otrzymaniem nielegalnej korzyści i jej zalegalizowania na terytorium Polski.

"Według śledczych wysokiej rangi urzędnik, wykorzystując swoje stanowisko na Ukrainie, domagał się od uczestników przetargów Ukrawtodoru nielegalnej korzyści za udzielanie preferencji i następnie wykorzystanie swoich pełnomocnictw w interesach firm, które brały udział w publicznych zakupach w dziedzinie budowy, remontu i rekonstrukcji dróg znaczenia państwowego" - czytamy na stronie internetowej biura prokuratora generalnego Ukrainy.

Reklama

Zaznaczono, że otrzymanie nielegalnej korzyści miało miejsce na terytorium Polski.

Prokuratura: Tak maskowano przestępstwa

"W celu maskowania przestępstw i nielegalnego pochodzenia środków wdrażano maksymalne działania: nielegalna korzyść była przekazywana poprzez stworzenie na terytorium Polski firm i wniesieniu do ich kapitału założycielskiego pieniędzy od uczestników przetargów. Kierownikami nowo utworzonych firm były osoby zbliżone do byłego kierownika Ukrawtodoru i osoby przez niego kontrolowane" - dodano.

Zobacz też: Jacek P. zatrzymany wraz ze Sławomirem N. Kim jest biznesmen z Gdańska?

W pewnych przypadkach uczestnicy przetargów Ukrawtodoru mieli wykupywać stworzone firmy od tych osób za sumy, które kilkusetkrotnie przewyższały rozmiar kapitału zakładowego - wskazano.

Na skutek działań wspólnej grupy śledczej zdobyto dowody działań korupcyjnych obywateli Ukrainy, Polski i krajów trzecich, a w poniedziałek równocześnie rozpoczęto ponad 55 przeszukań - poinformowano.

Prokuratura przekazała, że prowadzone są działania na Ukrainie w sprawie wręczenia powiadomień o popełnieniu przestępstwa szeregowi osób; podejrzenia dotyczą udziału w grupie przestępczej, żądania korzyści majątkowej i otrzymania nielegalnej korzyści majątkowej. Obywatel kraju trzeciego już otrzymał zawiadomienie w związku z przekazaniem nielegalnej korzyści.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje