Reklama

Reklama

Sławomir N. zatrzymany pod zarzutem korupcji

Były minister transportu Sławomir N. został w poniedziałek rano (20 lipca) zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Wraz z N. zostali także zatrzymani: były dowódca JW "GROM" Dariusz Z. i gdański biznesmen Jacek P.

Jak informuje prokuratura, zatrzymanie N. to efekt międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

"Zespół ten powstał z uwagi na transgraniczny charakter działalności zorganizowanej grupy przestępczej" - zaznacza Chyr. Dodaje, że oprócz Sławomira N. zostały zatrzymane jeszcze dwie osoby.

Jak podaje CBA, zatrzymani to Dariusz Z., były dowódca JW "GROM" i gdański biznesmen Jacek P. Wszyscy trzej są podejrzewani o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Reklama

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Sławomir N. ma usłyszeć sześć zarzutów dotyczących okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych - Ukrawtodor.

Kim jest Sławomir N.?

Sławomir N. piastował urząd ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w latach 2011-2013 w rządzie Donalda Tuska.

Zrezygnował z funkcji, gdy prokurator generalny poinformował o zamiarze wystąpienia do Sejmu o uchylenie immunitetu. Dymisja N. była związana z wątpliwościami prokuratury dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego minister nie wpisał zegarka wartego kilkanaście tysięcy złotych.

W październiku 2016 został prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej państwowej agencji drogowej. W 2019 roku Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji poinformowała, iż skierowała do sądu sprawę w związku ze stwierdzeniem złożenia przez niego nieprawdziwego oświadczenia majątkowego za 2017. Sławomir N. i tym razem ustąpił z funkcji. 

Kim jest Dariusz Z.?

Dariusz Z. to polski żołnierz, pułkownik rezerwy SZ RP i były dowódca JW "GROM".

Od listopada 2013 roku do stycznia 2016 był wiceprezesem zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń".

W czasie swej służby Z. pięciokrotnie uczestniczył w operacjach zagranicznych: na Haiti, Wschodniej Slawonii, dwukrotnie w Kosowie oraz w Iraku. Był również Oficerem Łącznikowym przy Dowództwie Centralnym USA (USCENTCOM).

W kwietniu 1998 roku został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Zasługi za Dzielność - za wykazanie szczególnej odwagi w czasie pełnienia misji pokojowej we Wschodniej Slawonii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy