Reklama

Reklama

Skomplikowana operacja rekonstrukcji u 17-latka. Lekarze uratowali go przed amputacją

Udaną rekonstrukcję stopy 17-latka przeprowadzili wspólnie lekarze z Centrum Onkologii z Gliwicach i Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. Po wypadku motocyklowym nastolatkowi groziła amputacja.

W październiku 17-letni Tomek uległ wypadkowi. Jego stopa została zmiażdżona, obrażenia były poważne i rozległe - doszło do ubytku mięśni oraz skóry, obejmującego 3/4 obwodu stopy.

W pierwszym etapie leczenia pacjent trafił na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej GCZD, gdzie lekarze zajęli się licznymi złamaniami otwartymi kości śródstopi, stawu skokowego i pięty. Zaopatrzyli stopę bezpośrednio po wypadku, w kolejnych tygodniach nadzorowali zrastanie się kości i stawu stopy. Niezależnie od leczenia ortopedycznego zmiażdżona stopa wymagała leczenia chirurgicznego.

Reklama

- Zanim możliwe było przystąpienie do rekonstrukcji, konieczne było całkowite oczyszczenie i usunięcie martwych tkanek, dzięki czemu możliwe było uratowanie części stopy - wyjaśniła chirurg z GCZD dr Katarzyna Byrka-Owczarek. Operację rekonstrukcyjną przeprowadzano w tym szpitalu 23 grudnia. Wykorzystano w tym celu pobrany z prawego uda chłopca płat o wymiarach 30x18cm, z fragmentem powięzi szerokiej uda oraz częścią mięśnia obszernego, następnie przeniesiono go w ubytek tkanek na stopie. Wykonano trzy mikrozespolenia naczyniowe, a następnie odtworzono brakujące tkanki w okolicy stopy.

- Zabieg uratował chłopca przed amputacją. Chłopak ma szanse na powrót do normalnej aktywności fizycznej - zapewnia prof. Łukasz Krakowczyk z Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego oddział w Gliwicach, który kierował zespołem wykonującym zabieg rekonstrukcji, a wcześniej w gliwickim ośrodku brał udział m.in. w przeprowadzonych tam przeszczepach twarzy.

"Przeszczepione tkanki przyjęły się"

Pacjent jest obecnie pod opieką Poradni Ortopedycznej GCZD oraz Poradni Chirurgicznej GCZD. - Tomek pojawia się u nas na cotygodniowych kontrolach. Przeszczepione tkanki przyjęły się, chłopak będzie jednak wymagać długiej rehabilitacji. Z pełną rehabilitacją będzie można jednak ruszyć dopiero po całkowitym wygojeniu się stopy. Prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze zmniejszenie płata skóry, tak aby lepiej dopasować go do kształtu stopy - wyjaśnia dr Katarzyna Byrka-Owczarek.

To kolejna tego typu operacja rekonstrukcyjna stopy, przeprowadzana wspólnie przez lekarzy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Onkologii w Gliwicach. Pod koniec maja 2020 r. taki zabieg przeprowadzono w GCZD u 13-letniej Ewy - ofiary wypadku samochodowego. Operacja powiodła się, dziewczyna wróciła już do uprawiania siatkówki.

Jak podkreśla szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD prof. Tomasz Koszutski tego typu zabiegi rekonstrukcyjne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalizacji. - Historia Tomka czy wcześniej Ewy to bardzo trudne przypadki. Dzięki współpracy GCZD z Centrum Onkologii potrafimy pomagać młodym ludziom po wypadkach. Przeprowadzane w naszym szpitalu operacje rekonstrukcyjne pozwalają im uniknąć okaleczenia i dają szanse na powrót do sprawności - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy