Reklama

Siemoniak: Negocjacje Dudy i Kaczyńskiego to masakrowanie parlamentaryzmu

Negocjowanie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą kształtu przyszłych ustaw to masakrowanie parlamentaryzmu – ocenił wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, odnosząc się do piątkowego spotkania prezesa PiS z prezydentem.

"Negocjowanie przez Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą kształtu przyszłych ustaw to masakrowanie parlamentaryzmu" - powiedział w sobotę wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Wiceszef PO ocenił w TVN24 piątkowe spotkanie prezydent Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, które dotyczyło zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Według Siemoniaka prezydent jest w bardzo trudnej sytuacji, "ponieważ jest pod ogromnym naciskiem prezesa jego byłej partii, żeby przyjąć określone rozwiązania". Podkreślił, że za czasów rządów PO prezydent był inaczej traktowany. "Jarosław Kaczyński zastępuje dziś Sejm i Senat. Dziwię się, że w Polsce tak pracuje się nad ustawami" - dodał.

Reklama

Wiceprzewodniczący PO zwrócił uwagę, że konstytucja jasno określa zasady pracy nad ustawami. "Jeżeli prezes Kaczyński z Andrzejem Dudą rozmawiają o podziale władzy obok konstytucji, to jest bardzo niepokojące. Jest to kolejny krok za daleko" - ocenił.

Siemoniak, zapytany przez dziennikarza o stosunki prezydenta z Ministerstwem Obrony Narodowej ocenił, że tej relacji nie ma. W jego opinii polskie wojsko przestało normalnie działać i jest sparaliżowane.

"Jeśli Jarosław Kaczyński nie jest gotowy na dymisję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, to będziemy taki stan rzeczy mieli dalej. Jest to fatalne dla bezpieczeństwa Polski" - zaznaczył Siemoniak.

W piątek po południu doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Była to już trzecia rozmowa obu polityków na temat reformy sądownictwa, w tym prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W lipcu Duda zawetował dwie ustawy w tej sprawie - autorstwa rządu i PiS.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ocenił, że piątkowe spotkanie prezydenta Dudy z prezesem PiS przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji zmian w sądownictwie, "niewykraczających poza pole zakreślone w projektach ustaw przesłanych do Sejmu przez prezydenta".

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała PAP, że piątkowa rozmowa "dobrze wróży przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości".

Mateusz Mikowski (PAP)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy