Siemoniak: Chcemy pogłębienia współpracy wojskowej z Chinami
Dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa i możliwości jej pogłębienia będą głównym tematem rozmów szefa MON Tomasza Siemoniaka w Chinach. Szef MON w środę udaje się do ChRL, gdzie dzień później rozpoczyna wizytę na zaproszenie ministra obrony tego kraju.
- Główne tematy rozmów to współpraca i to, jak sprawić, żeby tych kontaktów było więcej. Jesteśmy gotowi gościć chińskich studentów i wojskowych, z tamtej strony zainteresowanie także jest duże - powiedział szef MON. Przypomniał, że współpraca wojskowa z Chinami trwa od lat i obejmuje m.in. wizyty oficerów na stanowiskach dowódczych.
- Do tradycyjnych pól współpracy należy medycyna, Chińczycy są zainteresowani działalnością naszego Wojskowego Instytutu Medycznego; od wielu dziesięcioleci trwa współpraca w dziedzinie geografii wojskowej - powiedział minister.
Dodał, że zainteresowane współpracą z Chinami są także polskie wojska specjalne. - Są możliwości zorganizowania naszym "specjalsom" ćwiczeń na poligonach w takich warunkach klimatycznych i przyrodniczych, jakich w Polsce nie ma. Chciałbym, żeby współpraca dotyczyła także naszych uczelni wojskowych i zwiększenia wymiany słuchaczy - powiedział.
- Chciałbym podkreślić, że moja wizyta wpisuje się w szerszy kontekst poprawiających się stosunków polsko-chińskich - powiedział minister, przypominając, że w grudniu 2011 Chiny odwiedził prezydent Bronisław Komorowski, a w ubiegłym roku wizytę w Polsce złożył premier Chin.
- Rośnie rola Chin na świecie; są aktywne gospodarczo, starają się być też coraz bardziej aktywne politycznie, zabiegają, by ich pozycja gospodarcza przekładała się także na pewne zdolności wojskowe. Faktem jest, że w ciągu ostatnich 20 lat stały się tak istotnym państwem, że są partnerem w każdej debacie dotyczącej globalnego bezpieczeństwa. My jako państwo europejskie, członek NATO i Unii Europejskiej, też chcemy być partnerami dla Chin - powiedział.
- Jesteśmy ciekawi oceny chińskich partnerów dotyczącej sytuacji w Azji - dodał. Zwrócił uwagę na kontekst afgański - Chiny są obecne gospodarczo w Pakistanie, a Polska utrzymuje dialog z takimi państwami regionu jak Kazachstan i Uzbekistan.
Zwrócił uwagę, że jego wizyta następuje po zmianie rządu w Chinach, która nastąpiła w marcu.
W maju ub. r. wizytę w Polsce złożył ówczesny minister obrony Chińskiej Republiki Ludowej gen. Liang Guanglie. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Europie i Azji, transformacji armii Polski i Chin oraz ubiegłorocznego szczytu NATO. Wcześniej Polskę odwiedził ówczesny premier Chin Wen Jiabao.
W grudniu 2009 Polska i Chiny zawarły umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Pierwsza dwustronna umowa o współpracy obronnej w historii polsko-chińskich relacji wojskowych przewiduje spotkania ministrów obrony, szefów sztabów generalnych i innych przedstawicieli stron; kontakty ekspertów, konsultacje polityczno-wojskowe, konferencje i seminaria; udział obserwatorów w ćwiczeniach wojskowych; udział w misjach pokojowych i operacjach humanitarnych.