SG: Odebrane pierwsze odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna informuje, że zostały odebrane pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej. Przęsła ustawione są już na długości 140 km. Trwają odbiory pozostałych odcinków, a cała zapora ma być gotowa 30 czerwca 2022 r.
W niedzielę Straż Graniczna poinformowała o postępach w ukończeniu prac nad postawieniem zapory na granicy polsko-białoruskiej. "Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane. Trwają odbiory pozostałych" - przekazała SG.
SG dodała, że w najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektrycznej.
Praca nad budową zapory, która stanie na odcinku 187 km, rozpoczęła się 25 stycznia 2022 r. Trwa więc od ponad czterech miesięcy. - Wykonawcy deklarują, że barierę fizyczną ukończą zgodnie z planem, czyli do końca czerwca. Do tego zobowiązuje ich też umowa - mówiła por. Anna Michalska, rzecznik prasowy tej formacji.
Straż Graniczna opublikowała też w mediach społecznościowych trwające prawie półtorej minuty nagranie dokumentujące ukończenie prac na odcinku patrolowanym przez oddział SG w Kuźnicy.
Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W czwartek na Twitterze o zniesieniu czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. "1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" - napisał szef MSWiA.
Termin, do kiedy obowiązuje zakaz, zbiega się z planowanym zakończeniem budowy zapory fizycznej. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.
Rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku.