Reklama

Reklama

SG: 72 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

72 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, m.in. przez rzeki graniczne. Zatrzymano również trzech "kurierów". Straż Graniczna odnotowała w październiku dotąd łącznie ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej niż we wcześniejszych miesiącach.

W poniedziałek rano Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach przedarcia się przez polsko-białoruską granicę. Minionej doby 72 osoby nielegalnie próbowały dostać się do naszego kraju. 14 z nich podeszło pod stalowe ogrodzenie, ale wycofali się z powrotem na terytorium Białorusi. 

Duża grupa próbowała dostać się do Polski przez rzeki. 25 osób przekroczyło Świsłocz oraz Przewłokę. Straż Graniczna zatrzymała dwie osoby, które pontonem płynęły przez Kanał Augustowski.

W ręce mundurowych wpadło również trzech tzw. kurierów, którzy przewozili łącznie 21 osób.

Reklama

Straż Graniczna odnotowała w październiku dotąd łącznie ponad 1,7 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach. Np. we wrześniu takich prób było blisko 1,3 tys.

Zakaz zbliżania się do granicy

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. 

Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.

Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku.


Reklama

Reklama

Reklama