Reklama

Senatorowie niezależni utworzyli koło

Troje senatorów, którzy w październikowych wyborach parlamentarnych startowali z własnych komitetów: Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz, utworzyło we wtorek Koło Senatorów Niezależnych. Jak poinformował Kwiatkowski, przewodniczącą koła ma być Staroń.

O powołaniu koła troje senatorów poinformowało na wtorkowym briefingu w przerwie obrad Senatu.

"Informujemy, że w nowej kadencji Senatu jako senatorowie niezależni: Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski, powołujemy Koło Senatorów Niezależnych" - powiedział Kwiatkowski. Jak powiedział - pracami koła pokieruje Lidia Staroń.

Kwiatkowski dodał, że w kwestii "głosowań osobowych" członkowie koła będą głosować "zgodnie ze swoim sumieniem". "W sprawach merytorycznych, dotyczących ustaw, nasze decyzje będą stanowić efekt wcześniej przeprowadzonej wewnętrznej dyskusji w kole" - zaznaczył.

Reklama

Tyszkiewicz zadeklarował poparcie dla Grodzkiego

Wadim Tyszkiewicz zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami, że będzie głosował za kandydaturą Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska) na marszałka Sejmu. Dopytywany co w tej sprawie zrobią jego koledzy z koła, odpowiedział: "w kole każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem, nie ma dyscypliny". "Nie mogę decydować za kolegów" - podkreślił Tyszkiewicz.

Na pytanie czy będzie głosował za kandydatami KO, Lewicy i PSL na wicemarszałków, senator powiedział: "jeszcze nie wiem, nie wiem jakie będą propozycje". "Spotkamy się w kuluarach i porozmawiamy" - dodał.

Tyszkiewicz powiedział ponadto, że Koło Senatorów Niezależnych nie będzie zgłaszać swego kandydata na wicemarszałka Senatu. Jak tłumaczył, koło opowiada się za tym, by jedno miejsce w Prezydium Senatu miał klub PiS.

Zgodnie z ustaleniami, których dokonali kilka dni temu liderzy: PO Grzegorz Schetyna, PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i SLD Włodzimierz Czarzasty, kandydatem opozycji na marszałka Senatu jest Tomasz Grodzki, a na wicemarszałków zgłoszeni mają zostać senatorowie: Bogdan Borusewicz (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL). Jedno z miejsc w Prezydium (zgodnie z regulaminem Senatu tworzy je marszałek Senatu i jego zastępcy, w liczbie do czterech) ma otrzymać Prawo i Sprawiedliwość.

Gawłowski senatorem niezrzeszonym

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że propozycję przystąpienia do Koła Senatorów Niezależnych otrzymał też czwarty z senatorów startujących z własnych komitetów, były wiceminister środowiska i b. sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. Polityk odmówił jednak przystąpienia do koła, gdyż jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Gawłowski ma na razie pozostać senatorem niezrzeszonym.

W Senacie X kadencji PiS zdobyło 48 mandatów, KO - 43, Lewica - 2, a PSL - 3. W izbie wyższej parlamentu zasiada też czworo senatorów, którzy kandydowali z własnych komitetów wyborczych: b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, b. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz b. posłanka PO, w poprzedniej kadencji senator niezależna Lidia Staroń.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy