Reklama

Reklama

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym w przyszłym tygodniu

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu - zapowiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Natomiast - jak dodał - w piątek "w godzinach popołudniowych" głosowane będą ustawy o sądownictwie.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. JOW-y mają obowiązywać w gminach do 20 tys. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w Senacie, kiedy Senat zajmie się Kodeksem wyborczym, powiedział, że "na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu". Zapytany, czy spodziewa się poprawek, podkreślił, że ta ustawa dopiero trafi do Senatu i "zostanie skierowana do odpowiedniej komisji, gdzie odbędzie się dyskusja".

Reklama

"Tę ustawę znam ogólnie, ona się zmieniała w swoim kształcie. Jest wiele ciekawych i dobrych rozwiązań, jak np. przedłużenie kadencji samorządów (...) Wiele rozwiązań jest dobrych, takich, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, które mówiły, że wybory powinny być bardzo transparentne" - ocenił marszałek.

Kwestia głosowania korespondecyjnego

Zapytany o głośno dyskutowaną likwidację głosowania korespondencyjnego powiedział, że "będziemy się zastanawiać nad tym, jak do tego podejść". "Nie znam szczegółów, więc nie wiem, jakie to budziło obawy i zastrzeżenia, jak się zapoznam, to będę miał swoje zdanie" - pokreślił.

Jak dodał Karczewski, następne posiedzenie Senat rozpocznie we wtorek. "Będzie trwało 3 dni, więc tyle mamy, żeby debatować nad wszystkimi ustawami, które zostały uchwalone przez Sejm" - zaznaczył.

Marszałek Senatu został też zapytany, kiedy będą głosowane ustawy sądowe. "Myślę, że dziś w godzinach popołudniowych lub wieczorowych, ale raczej po południu" - odpowiedział.

"Ustawy o sądownictwie są bardzo dobre"

"Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre" - ocenił Karczewski. Jak dodał, "spełniają oczekiwania nasze, Prawa i Sprawiedliwości, polityków Zjednoczonej Prawicy i pana prezydenta". "Jestem przekonany, że niebawem wejdą w życie i wpłyną w znaczący sposób na poprawę funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce" - podkreślił marszałek Senatu.

Sejm uchwalił ustawy o KRS i SN w ostatni piątek. Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

W piątek rano senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy