Reklama

Senat wybrał Marka Pęka na wicemarszałka Senatu

Senat odwołał w środę Stanisława Karczewskiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Izby. Nowym wicemarszałkiem został Marek Pęk (PiS). - Zapewniam, że będę obowiązki wicemarszałka wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię - zadeklarował Pęk.

Za odwołaniem Karczewskiego z funkcji wicemarszałka było 93 senatorów, przeciw jeden, dwóch wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki podziękował Karczewskiemu "za jego służbę w Senacie dla dobra Rzeczpospolitej". "Chcę pana i państwa zapewnić, że dalej będę służył Polsce" - podkreślił Karczewski.

Następnie Senat wybrał Marka Pęka na wicemarszałka. Za jego powołaniem było 95 senatorów, nikt nie był przeciw jeden, dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Marek Pęk: Głosowałem za sobą

"Bardzo dziękuję za ten wybór. Powiem szczerze, że biorąc pod uwagę chwiejność obecnej większości w Senacie, z tak zwanej ostrożności procesowej, głosowałem za sobą, ale okazało się to zupełnie zbędne, tym bardziej dziękuję senatorom reprezentującym większość, że poparli moją kandydaturę. Zapewniam, że będę te obowiązki wykonywał z maksymalnym zaangażowaniem, uczciwie, najlepiej jak potrafię dla Rzeczpospolitej. Dziękuję bardzo" - powiedział po wyborze Pęk.

Reklama

Karczewski w środę rano ogłosił rezygnację ze swojej funkcji na rzecz powrotu do wykonywania zawodu lekarza chirurga. Wyjaśnił, że jego decyzja jest podyktowana przedstawieniem przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego opinii, w której zakazuje się łączenia tej funkcji i możliwości wykonywania zawodu lekarza.

Karczewski poinformował również, że na wicemarszałka Senatu rekomendowany został Marek Pęk.

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W IX kadencji Senatu, w latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz w X kadencji od listopada 2019 r.

Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją chirurgii ogólnej. Od 1981 zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego.

Marek Pęk jest senatorem drugą kadencję. W poprzedniej VIII kadencji był wicemarszałkiem - w czerwcu 2019 roku zastąpił na tym stanowisku Adama Bielana, który został europosłem. Jest synem Bogdana Pęka, byłego posła i senatora, polityka PSL, LPR i PiS.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy