Reklama

Reklama

Sejmowa komisja za projektem. Swobodna inwigilacja internetu?

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rekomenduje Sejmowi przyjęcie, wraz z poprawkami, projektu posłów PiS, który ma wykonywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji przez służby specjalne.

W czwartek po południu Sejm ma rozpatrzeć sprawozdanie tej komisji ws. projektu nowelizacji kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby billingów oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Za poparciem całego projektu głosowało 15 posłów, 14 było przeciw.

Komisja poparła przyjęcie wszystkich poprawek rządu, m.in., że służby specjalne mogą pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu (na co musi się zgodzić sąd).

W głosowaniu nie zyskały poparcia poprawki PO, które będą ponowione jako wnioski mniejszości na forum Sejmu. PO chciała m.in. wyeliminować możliwość sięgania po dane internetowe i wprowadzić zasadę, że po dane telekomunikacyjne sięga się, gdy inne metody okazały się nieskuteczne.

Reklama

W grudniu 2015 r., podczas I czytania projektu, tylko klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami. Cała opozycja krytykowała go jako zagrażający prawom obywatelskim. RPO i wiele organizacji uważa, że projekt oznacza swobodną inwigilację internetu. Wnioskodawcy i rząd odpierali te zarzuty.

Reklama

Reklama

Reklama