Reklama

Reklama

Sejmowa komisja odrzuciła kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie powołania Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.

W czasie czwartkowego (17 września) posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłowie wysłuchali wystąpienia kandydatki na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.

W swoim programie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oświadczyła, że chce być rzecznikiem wszystkich stron. W czasie wystąpienia wskazała na kilka wyzwań strategicznych dla praw i wolności w Polsce w dziedzinach: edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia dla seniorów, ochrony środowiska i zmian klimatycznych oraz bezpieczeństwa w internecie.

Podkreśliła, że "chciałby, aby ten urząd - na miarę XXI wieku - był otwarty, a nie odległy siłą swojego autorytetu i powagi".

Reklama

W głosowaniu nad jej kandydaturą wzięło udział 22 posłów. Za przyjęciem wniosku było dziewięciu posłów, przeciw - 13. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 

W konsekwencji Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Faworytka

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawniczką i główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze rzecznika praw obywatelskich. Wcześniej była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury i członkinią zespołu ds. kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz poparła koalicja kilkuset organizacji społecznych. Pod koniec lipca kandydatka ta była przez "Rzeczpospolitą" wymieniana jako faworytka na stanowisko po Adamie Bodnarze. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy