Reklama

Sejm zdecydował w sprawie cen prądu i węgla. Morawiecki: Dziękuję wszystkim

Sejm uchwalił w czwartek dwie ustawy. Pierwszą o maksymalnych cenach energii, a drugą o preferencyjnych cenach węgla dla gospodarstw domowych. Premier Mateusz Morawiecki podziękował posłom zarówno rządzącej koalicji, jak i opozycji za pracę. "Dziękuję posłom koalicji i opozycji i apeluję do Senatu o szybkie przyjęcie tych ustaw" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i firm. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw ta cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP - 785 zł za MWh. Druga uchwalona ustawa dotyczy preferencyjnego zakupu paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Na mocy tych przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Teraz obie ustawy trafią pod obrady Senatu.

Reklama

Morawiecki dziękuje posłom za przyjęcie ustaw

Do wyników głosowań odniósł się we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Sejm przyjął dziś dwie ważne ustawy. Pierwsza - o środkach nadzwyczajnych - ogranicza ceny energii elektrycznej (oraz wspiera niektórych odbiorców) w 2023 roku. Maksymalne ceny wyniosą: 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych (po przekroczeniu limitu 2 MWh), 785 zł/MWh dla małych i średnich przedsiębiorców, samorządów i podmiotów użyteczności publicznej" - podkreślił szef rządu.

"Druga to ustawa o preferencyjnych cenach węgla dla gospodarstw domowych. Gminy będą mogły kupować węgiel od importerów i sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę" - dodał premier.

Mateusz Morawiecki podziękował "wszystkim posłom - zarówno większości rządowej jak i opozycji - którzy wsparli te rozwiązania". Zaapelował również do Senatu o szybkie przyjęcie ustaw. "To realna i konkretna pomoc dla polskich rodzin i firm w niełatwym czasie światowego kryzysu energetycznego. Cała klasa polityczna musi tu działać razem, ponad podziałami" - napisał. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | węgiel | ceny prądu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy