Reklama

Sejm wybrał wicemarszałków

Posłowie wybrali wicemarszałków Sejmu. Zostali nimi Małgorzata Gosiewska z PiS, Ryszard Terlecki z PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy i Piotr Zgorzelski z PSL. Przed głosowaniem poseł PO Cezary Tomczyk złożył wniosek formalny o odśpiewanie hymnu. Posłowie Konfederacji nazwali to "hucpą" i opuścili salę obrad.

Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw.

Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw.

Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw.

Za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.

"Dyktat silniejszego"

Grzegorz Braun (Konfederacja) przekonywał, że jego koło odda głosy przeciwko kandydatom, bo - w jego ocenie - doszło do "dyktatu silniejszego", ponieważ nie będzie w prezydium izby przedstawiciela Konfederacji.

Przed wyborem wicemarszałków, Cezary Tomczyk (KO) pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na stanowisko marszałka Senatu, złożył wniosek formalny o wspólne odśpiewanie hymnu i zaczął śpiewać. Wszyscy posłowie powstali, posłowie PiS w przeważającej większości jednak nie śpiewali.

"Polska zyskała strażnika konstytucji. Bez Senatu konstytucja nie może być zmieniona. Naród przemówił. Nie wygrał senator Grodzki, wygrali Polacy. To zwycięstwo w Senacie dedykujemy wszystkim Polakom, bo każdy głos miał znaczenie" - powiedział Tomczyk.

Reklama

Posłowie Konfederacji opuścili salę

W czasie śpiewania hymnu salę obrad opuścili posłowie Konfederacji. "Cynicznie wykorzystany przez KO hymn narodowy miał być odśpiewany z powodu... zwycięstwa ich kandydata w Senacie w walce o stołek marszałka Senatu. Posłowie koła Konfederacja nie chcąc uczestniczyć w tym nielicującym z powagą hymnu zachowaniem opuścili salę obrad na czas tej hucpy" - napisał poseł Konrad Berkowicz na Twitterze.

Sytuację skomentował też wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. "Opozycja postanowiła instrumentalnie wykorzystać hymn Polski, co jest przykre. Dodatkowo przykrość pogłębia fakt, że konieczne było zerkanie do tekstu, wyświetlanego na ekranie telefonu" - napisał na Twitterze.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy